Gross: Jsem připraven vládnout bez KDU-ČSL

Premiér Stanislav Gross si umí představit vládu bez křesťanských demokratů. V České televizi dnes prohlásil, že je na tuto variantu už připraven. Zároveň dodal, že by v takovém případě nepovažoval za nutné žádat poslaneckou sněmovnu o důvěru. Gross je přesvědčen, že požadavkem na jeho rezignaci porušila KDU-ČSL koaliční smlouvu. Miroslav Kalousek, ani Pavel Němec, šéfové KDU-ČSL a Unie svobody, s tím nesouhlasí. Asi hodinu a půl spolu jednali na Hradě o řešení vládní krize Gross s prezidentem Václavem Klausem. Výsledek je jediný: Gross zůstává dál v čele kabinetu. Podle prezidentova mluvčího Petra Hájka Klaus zatím žádné stanovisko nezaujal. Ráno se sejde s šéfem lidovců Miroslavem Kalouskem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross na jednání

Stanislav Gross na jednání | Foto: Michal Doležal

Stanislav Gross dnes zopakoval, že odstoupit z funkce rozhodně nehodlá. Dál trvá na tom, aby ministři KDU-ČSL odešli z vlády. Svůj postoj dnes předseda vlády objasňoval v České televizi. "Je nemožné, aby v koalici setrvávala strana, pokud je skutečně stanovisko této strany, že vláda respektive její předseda je natolik nedůvěryhodný, že je takto veřejně vyzýván, aby odstoupil. Já jsem samozřejmě připraven na variantu, pokud jeden z koaličních partnerů má toto stanovisko a sociální demokracie mne bude podporovat, pak je logické, že tento koaliční partner bude muset z vlády odejít."

Na to šéf lidovců Miroslav Kalousek reagoval tak, že předseda vlády má samozřejmě právo odvolat ministry. Jde ovšem o to, jaký by jeho rozhodnutí mělo důsledek. "Pokud to udělá proti souhlasu koaličních stran, poruší koaliční dohodu a já pevně doufám, že sociální demokraie, demokratická strana se staletou historií, nebude riskovat situaci, kdy kvůli problémům rodiny Grossovy se přimkne ke komunistům." Třetí koaliční partner, Unie svobody, se zatím odmítá vyjádřit ke spekulacím, zda by zůstala v případné menšinové vládě bez křesťanských demokratů, nebo zda by také odešla. Tady je dnešní odpověď předsedy US-DEU a ministra spravedlnosti Pavla Němce. "K této otázce se skutečně nebudeme vyjadřovat, protože stanoviska KDU-ČSL se opravdu mění velmi často. Pro nás je v tuto chvíli závazná koaliční smlouva a považujeme za nekorektní říkat, co by bylo, kdyby bylo, jestliže teď jsme vázáni určitou smlouvou."

Jako nepříliš vhodný hodnotí šéf unionistů Pavel Němec požadavek KDU-ČSL, která - ač vázána koaliční smlouvou - chtěla ještě minulý týden vést jednání nejen se svými koaličními partnery, ale také s ODS. Lidovecký šéf zase unionistům vyčítá neschopnost říci vlastní názor na věc. Kalousek se mimo jiné se ohradil proti tvrzení, že krizi vyvolal spor dvou politiků. "Unie svobody, když to pojmenovává jako spor dvou stran nebo spor dvou politiků, tak jen odvádí pozornost. Ten skutečný problém není žádný spor, ale potíže, které má předseda vlády a Unie svobody, kdyby ten problém musela pojmenovat, tak by na něj také musela říci svůj názor a to se jí zjevně nechce."

Rozhádaná není jen vládní koalice, ale rozpory jsou i uvnitř KDU-ČSL. Podle ministra zahraničí a místopředsedy lidovců Cyrila Svobody výzva předsedy Miroslava Kalouska, aby premiér kvůli majetkovým problémům své rodiny podal demisi, nemusí být názorem celé strany. Svoboda proto chce, aby se co nejrychleji sešla celostátní konference strany. Podpořily ho v tom například jihomoravská nebo ostravská organizace. Místopředseda lidovců Jan Kasal ale soudí, že ke svolání konference zatím není důvod. Podle něj Svoboda o svém požadavku neinformoval stranické vedení ani předsedu Kalouska. Za Kalouskem stojí Vysočina, Jihočeši nebo Ústecký kraj.

Premiér Gross je toho názoru, že menšinový kabinet by ve sněmovně neměl mít problém, poslanci podle něj přece hlasují o zákonech podle toho, jak jsou kvalitní, bez ohledu na to, kdo je předkládá. Pokud by ale přeci jen hledal podporu u komunistů, jak se obávají lidovci, našel by ji jen za určitých podmínek. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček řekl, že případnou menšinovou vládu ČSSD by komunisté podpořili jen za určité ústupky v programovém prohlášení. Je ovšem toho názoru, že koaliční lídři se i přes současné ostré rozpory nakonec nějak dohodnou. "Pokud by mne oslovil premiér Gross a zdá se, že sociální demokracie za ním stojí, tak jsem pochopitelně ochoten s ním jednat, ale nejsem si jist tím, zda se shodneme na některých zásadních věcech. Vše nasvědčuje tomu, že pan Kalousek, pan Gross a pan Němec by chtěli zůstat v koalici i nadále. Jsou to muži všeho schopní."

Asi hodinu a půl spolu jednali na Hradě o řešení vládní krize i prezident Václav Klaus a premiér Stanislav Gross. Premiér po schůzce s hlavou státu řekl, že spolu hovořili i o možnosti, že by ve vládě nebyli lidovečtí ministři. K tomu ale podle prezidentova mluvčího Petra Hájka prezident zatím žádné stanovisko nezaujal. Premiér řekl, že s prezidenta informoval o aktuální situaci. "Pana prezidenta jsem informoval o současné politické situaci, jak se vyvinula za poslední dny. Myslím, že to lze interpretovat jako informativní schůzku v tuto chvíli. Dohodli jsme se, že zůstaneme v kontaktu." Hned ráno se chce prezident Václav Klaus sejít s předsedou křesťanských demokratů Miroslavem Kalouskem.

Mezitím vycházejí najevo další nejasnosti okolo majetkových poměrů rodiny Grossových. Podle zítřejšího vydání týdeníku Respekt podnikatelka Libuše Barková podváděla při ručení za bankovní úvěr pro manželku premiéra Stanislava Grosse Šárku. Podle týdeníku přibývají i důkazy o tom, Barková není jen pronajímatelkou domu pro nevěstinec Escade, ale přímo jeho majitelkou nevěstince. Jak Respekt píše, tato informace posiluje už tak velké podezření, že se společný mnohamilionový projekt Šárky Grossové a Libuše Barkové opíral o špinavé peníze.

Markéta Kaclová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme