Gross navrhne prezidentovi odvolání ministrů

Situace na politické scéně se stále nevyjasňuje. U moci je zatím vláda Stanislava Grosse, z níž ovšem rezignovali všichni ministři KDU-ČSL a Unie svobody a nestraník Jaroslav Bureš. Jejich odvolání chce v nejbližších dnech premiér navrhnout prezidentovi Václavu Klausovi. Gross také naznačil, že prezidentovi předloží jména lidí, kteří by odstupující ministry mohli nahradit. Důležité bude, na jakém půdorysu chce Gross vládu sestavit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Němec, Kalousek, Gross

Němec, Kalousek, Gross | Foto: Martin Štěrba

Premiér Stanislav Gross hned po neděli hodlá navrhnout prezidentovi odvolání ministrů, kteří už podali demisi. Je také stále připraven podat svou demisi. "S klidným srdcem budu rezignovat v okamžiku, kdy bude uzavřena konečná dohoda tří politických stran a v okamžiku, kdy prezident republiky konstatuje, že toto je řešení, které přijme. V tu chvíli mohu s klidem rezignovat a může být jmenován nový premiér," vyjádřil se v diskusním pořadu televize Nova Gross.

Premiér dále dodal, že upřednostňuje vznik proevropské nekomunistické vlády bez stranických špiček. Kdyby na to lidovci a unie nepřistoupili, měl by podle něj roli moderátora dalších jednání převzít prezident Klaus. Možnost předčasných voleb Gross znovu odmítl.

Několikrát zopakoval, že je ochoten vzdát se funkce premiéra, musí být ale podle něj jasné, co by následovalo. Gross je ochoten jednat i o generální dohodě, kterou nabízí ODS. Premiér řekl, že občanští demokraté na rozdíl od lidovců aspoň přišli s nějakým ústupkem.

Nejsilnější opoziční strana navrhuje vznik "technokratické vlády" čtyř nekomunistických stran, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Spolu s nimi by se začátkem listopadu konalo referendum o evropské ústavě. Gross ovšem dnes zopakoval, že ČSSD si předčasné volby nepřeje, protože prý chce zabránit naplnění programu ODS.

Předseda ODS Mirek Topolánek ve stejném pořadu konstatoval, že premiér se snaží udržet u moci a obětoval tomu i důvěru veřejnosti. Premiérovu kritiku Modré šance šéf ODS odmítl. "Straší něčím, co ani pořádně nečetl a neumí pořádně vysvětlit," uvedl Topolánek. Později dodal, že se domnívá, že dokud bude Stanislav Gross premiérem, krizi se vyřešit nepodaří.

Jediné východisko ze současné politické situace vidí Občanská demokratická strana v předčasných volbách. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS v Evropském parlamentu Jana Zahradila je to varianta, která by dala nové karty na stůl a ukončila současnou patovou situaci. " Pokud by existovala možnost dohody politických stran na předčasných volbách, pak asi nejbližší možný horizont voleb je podzim letošního roku. Nemohu předvídat, jak se komunistická strana v této situaci zachová. My samozřejmě s ní o tom jednat v tuto chvíli nemíníme a nehodláme," řekl Jan Zahradil v pořadu České televize.

Místopředseda ČSSD Jiří Paroubek v České televizi řekl, že jeho strana má zájem udržet koalici s lidovci a unionisty. Ve vládě by ale neměli zasedat ministři KDU Ambrozek a Šimonovský, kteří při hlasování o nedůvěře vládě zvedli ve sněmovně ruku proti kabinetu.

Dohodě sociálních demokratů s lidovci a unionisty o složení vlády stále brání personální otázky. Jiří Paroubek dodal, že sociálním demokratům vadí že lidovci trvají na ministerských postech pro Libora Ambrozka a Milana Šimonovského. On sám se domnívá, že jeden, nebo oba by v novém kabinetu neměli být. "My ještě říkáme, že je čas na jednání na bázi stojedničkové koalice. My se chceme dohodnout, ale na podmínkách důstojných pro sociální demokracii. Podmínky ze čtvrteční dohody nebyly pro sociální demokracii důstojné," uzavírá Paroubek.

Sociální demokraté jednoznačně odmítají možnost předčasných voleb. Kdyby prezident Václav Klaus svolal jednání všech politických stran o takové možnosti, sociální demokraté by se ho nezúčastnili. Jiří Paroubek uvedl, že jeho strana je ochotná jednat o obnovení společné koalice s lidovci a unionisty, ale pokud se nedohodnou, počítá s tím, že do řádných voleb dovládne menšinový kabinet ČSSD. Ten by podle Paroubka hledal podporu pro každý vládní návrh zákona napříč poslaneckou sněmovnou.

"Já jsem řekl jednoznačně, že se chceme opírat o všechny politické strany, které ve sněmovně jsou. Já si těžko umím představit, že by ODS například nehlasovala pro návrh zákonů, které budou snižovat daňovou zátěž, a naopak si umím představit, že u zákonu sociálního nebo bytového charakteru budeme získávat podporu komunistické strany," dodal Paroubek.

Místopředseda KDU-ČSL a ministr životního prostředí Libor Ambrozek potvrdil, že pro lidovce je stále variantou číslo jedna staronová většinová vláda spolu s unionisty a sociálními demokraty. Byli by kvůli ní ochotni ustoupit i v personální oblasti."Kdyby to mělo být na osobě kohokoli z nás z KDU - ČSL, tak jsme připraveni v zájmu většiny, v zájmu většinové koalice, jako osoby ustoupit a nebýt ve vládě," prohlásil Ambrozek.

Premiér Stanislav Gross počítá s tím, že ministři, kteří podali demisi, vládu brzy opustí. Prezidentovi republiky hodlá návrh na jejich odvolání odeslat na začátku příštího týdne. Zároveň by chtěl Václavu Klausovi předložit jména lidí, kteří by mohli odstupující členy vlády nahradit. "Jestli to bude zítra nebo v úterý to v tuto chvíli nechci předjímat, protože samozřejmě bych byl rád aby to bylo doprovozeno pozitivním návrhem a tam je zapotřebí ještě některé konzultace provést,"dodal Gross.

Vyjádřil se také k možnosti změny vyjednávacích týmů. "Pokud bychom hledali nějakou paralelu třeba na kolektivní vyjednávání, tak ti, co vedou kolektivní vyjednávání, vědí, že v případě, kdy vznikne nedohoda, tak v tu chvíli jeden z osvědčených nástrojů je změna části vyjednávacích týmů. Nelze to ale brát jako nedůvěru vůči vyjednavačům. Taková interpretace by na místě nebyla. Já sám se těch jednání také nemusím účastnit,"uzavřel Gross.

Na oznámení premiéra Grosse reagovala i prezidentská kancelář. Hrad odmítá předjímat, jak se v nově vzniklé situaci zachová. Podle mluvčího Petra Hájka si prezident počká, až dostane od sociálních demokratů jasnou odpověď, zda platí čtvrteční dohoda špiček koaličních stran na podobě proevropské vlády. Zatímco lidovci a unionisté na ní trvají, poslanci ČSSD včetně samotného Grosse ji odmítli.

"Prezident republiky zaslal v pátek třem zúčastněným stranám dopis, ve kterém je žádá, aby mu sdělily, zda dohoda, ke které dospěly po nočním jednání, je stále ještě v platnosti. KDU - ČSL a Unie svobody již odpověděly, sociální demokracie dosud nikoliv. Prezident si proto počká nejprve na tuto odpověď a teprve podle toho, co v ní bude obsaženo, bude jednat," prohlásil Hájek.

Jana Zemanová, Naďa Bělovská, Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme