Gross odmítl vyšší spoluúčast pacientů

Vyšší spoluúčast pacientů není podle premiéra Stanislava Grosse na programu dne. Předseda vlády to řekl po tříhodinové schůzce s některými členy kabinetu a zástupci odborné veřejnosti v pražské Kramářově vile. Podle něho je potřeba v první řadě stabilizovat finanční situaci ve zdravotnictví a snažit se najít finanční prostředky jinde než v kapsách pacientů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace

ordinace | Foto: Eva Kačánová

"Není zodpovědné a není možné do toho systému vkládat více peněz od lidí, protože tím systémem protečou a pouze na tom budou více profitovat ti, kteří na tomto takto fungujícím systému profitují. Já nejsem samozřejmě proti profitu, ale faktem je, že některé segmenty se chovají způsobem, který prostě je zapotřebí, aby dostal určitá pravidla a vedl k větší racionalitě," řekl premiér Gross.

Zastavit plýtvání penězi ve zdravotnictví a stabilizovat finanční situaci resortu chce vláda ještě před koncem volebního období. Gross věří, že dlouhodobou koncepci zdravotnictví dostane vláda na stůl už v únoru. Do té doby ale musí expertní skupiny ministerstva zdravotnictví, financí a tým místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna do koncepce zapracovat konkrétní návrhy, jak zamezit dalšímu plýtvání penězi ve zdravotnictví.

Podle premiéra je nutné, aby reforma byla kompromisem mezi návrhem ministryně zdravotnictví Milady Emmerové a místopředsedy vlády Jahna, kteří se nemohou na některých věcech stále shodnout.

Vicepremiér Jahn, který je zastáncem vyšší finanční spoluúčasti pacientů, opačné stanovisko premiéra respektuje. Dál si ale myslí, že by vyšší poplatky za zdravotní péči byly na místě. "Vlastně celá Evropská unie má určitou formu poplatků, manipulačních, a má vyšší spoluúčast než Česká republika. To znamená, že dlouhodobě prostě je nutné o té vyšší spoluúčasti uvažovat."

Sama ministryně zdravotnictví Emmerová se dnešní schůzky nezúčastnila - je totiž služebně v zahraničí.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme