Gross odpoví prezidentovi až v úterý

Odpověď na otázku, zda podle ČSSD jednání bývalé koalice o vytvoření nové vlády definitivně zkrachovala, dostane prezident republiky Václav Klaus až v úterý. Podle premiéra a šéfa ČSSD Stanislava Grosse musí tuto záležitost ještě projednat užší vedení sociální demokracie. Gross řekl, že na stole je stále návrh ČSSD na proevropskou většinovou vládu, v pořadí je také varianta menšinové vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus při projevu

Prezident Václav Klaus při projevu | Foto: Michal Kamaryt

Variantu menšinové vlády ale Stanislav Gross neupřednostňuje. "Rozhodně to není něco, co bych preferoval. Pokud se však ukáže cesta, kterou navrhujeme neschůdná, tak je to jedna z reálných alternativ," řekl Gross.

Prezident Václav Klaus od premiéra Stanislava Grosse neočekává, že teď bude odvolávat ministry, kteří už sami podali demisi. Místo toho od něj dnes žádal jasnou odpověď na svůj dotaz, jestli pro Grossovu stranu platí závěr ze čtvrteční schůzky, kde se měli vyjednavači stran bývalé vládní koalice domluvit na další společné vládě, či zda jednání definitivně zkrachovala.

Prezident vidí jen dvě varianty, jak ven ze současné krize. Strany bývalé koalice se buď dohodnou na dalším vládnutí, anebo přijdou na řadu předčasné volby. Třetí možnost - menšinovou vládu bez předem dohodnuté podpory - neumožní.

Také proto Hrad čeká na vyjádření ČSSD, jak se staví k dohodě, kterou vyjednavači domluvili na noční schůzce ze středy na čtvrtek. Zatímco lidovci a unionisté na dohodě trvají, což už napsali i prezidentovi, od Stanislava Grosse nemá Klaus žádnou odpověď.

"Očekávám od něj odpověď na můj páteční dopis, kde jsem položil naprosto jasnou, naprosto srozumitelnou otázku, a důvěřuji tomu, že také na tuto otázku dostanu jasnou a srozumitelnou odpověď," řekl dnes novinářům prezident.

Na dotaz, jak dlouho hodlá na dopis od ČSSD čekat, než sám do vládní krize aktivně zasáhne, prezident uvedl: "Myslím, že ČSSD může zareagovat dneska". Pokud ČSSD napíše Klausovi, že dohoda neplatí, prezident zřejmě zahájí jednání o prozatímní vládě a o přípravě předčasných voleb.

Předsednictvo ČSSD a následně také poslanecký klub dohodu ve čtvrtek odmítly. Proti dohodě se staví i sám premiér Gross. V neděli prohlásil, že dává přednost vzniku proevropské nekomunistické vlády bez stranických špiček.

Původní dohoda, uzavřená v noci ze středy na čtvrtek, počítala s tím, že v kabinetu opět budou i místopředsedové KDU- ČSL Libor Ambrozek a Milan Šimonovský. Řada sociálních demokratů měla pocit, že v tomto bodě jejich vyjednávači lidovcům příliš ustoupili.

Oficiální stanovisko ČSSD očekávají i lidovci

Také lidovci čekají na oficiální stanovisko ČSSD ke čtvrteční dohodě. Zatím podle místopředsedy Jana Kasala není možné mluvit o dalším možném vyjednávání. "Prosté sdělení, že poslanecký klub ČSSD a předsednictvo je proti, nedává žádnou možnost postavit se k tomu nějakým způsobem, protože nevíme jestli je proti dohodě jako celku nebo proti jednotlivostem. Také čekáme na nějaké stanovisko, které by pro nás mohlo být podkladem po naše úvahy, co dál," řekl Kasal.

Jan Kasal zatím nechce říct, jestli by lidovci byli ochotni k nějakým ústupkům. Podle něj musejí nejprve stejně jako prezident vědět, jak se ČSSD staví ke čtvrteční dohodě. "My nepožadujeme žádnou speciální odpověď. My se klidně opřeme o to, co se dozví pan prezident, protože předpokládáme, že písemné stanovisko panu prezidentovi bude něco, na čem se dá dál stavět," prohlásil Kasal.

Předseda unionistů Pavel Němec doufá, že sociální demokraté ještě svůj záporný postoj přehodnotí. "Apelujeme na sociální demokracii, aby se připojila k dohodě, kterou připravila společně s Unií svobody a KDU-ČSL, a vidíme v této dohodě východisko z možné krize," potvrdil stanovisko US-DEU Neměc.

Helena Šulcová, Martin Hromádka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme