Gross podává kvůli lustracím trestní oznámení

Ministr vnitra Stanislav Gross podal trestní oznámení kvůli negativním lustračním osvědčením. Ta resort neoprávněně vydal na počátku 90. let více než stovce agentů Státní bezpečnosti, kteří měli pracovat ve vojenské kontrarozvědce. Ministerstvo vnitra oznámilo, že speciální komise přes víkend objevila několik dalších případů falešných lustračních osvědčení. Jejich počet tak stoupl na 114. Ministr obrany deklaroval, že lidé s falešným lustračním osvědčením postupně rezort opustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle představitelů vnitra a obrany pracovali bývalí agenti StB především ve vojenské kontrarozvědce. Šéf resortu vnitra Stanislav Gross podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli vydaným lustračním osvědčením v letech 1991 a 1992. Podle Grosse je to vina tehdejšího ministerstva, které nedostatečně zacházelo se žádostmi o lustrace. Gross dále uvedl, že není možné vyloučit ani úmyslné vydání negativních lustračních osvědčení lidem, kteří je neměli získat.

Ministerstvo obrany se zbaví bývalých agentů StB. Jak uvedl šéf resortu Jaroslav Tvrdík, ve službách armády je stále ještě 8 lidí, kterým ministerstvo vnitra vystavilo v letech 1991 až 1992 falešná lustrační osvědčení. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík dnes řekl, že lidé s falešnými lustracemi postupně naší armádu opustí.

Vydáním stovky falešných negativních lustračních osvědčení agentům komunistické vojenské kontrarozvědky se bude zabývat i bezpečnostní výbor Parlamentu. Podle slov jeho místopředsedy Pavla Severy je toto zjištění velmi závažné a výbor požádá vysvětlení Ministerstvo obrany i vnitra.

Stanislav Gross v Otázce dne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu bez bližšího upřesnění potvrdil, že se v této kauze objevily nové skutečnosti. Jak zároveň uvedl, i přes vzájemná rozporná tvrzení s ministrem Tvrdíkem o tom, jakých lidí se neoprávněné negativní lustrace týkají, hodlají oba resorty v objasňování této kauzy postupovat společně. Chtěli by také rozptýlit spekulace, že je to spor mezi ministerstvem vnitra a obrany. Ta musí podle něj postupovat společně.

Ministerstvo vnitra hodlá v této souvislosti prověřit všech 400 tisíc vydaných osvědčení. Stanislav Gross nepopírá tvrzení, že by bývalí agenti mohli být rozptýleni po státní správě. Jednoznačně ale vyloučil jejich působení v centrále Severoatlantické aliance.

Bývalý ministr vnitra Jan Ruml odmítá všechna obvinění v souvislosti s falešnými lustracemi. Podle něj spadala problematika lustračních osvědčení pod tehdejšího federálního šéfa resortu Jána Langoše a jeho nástupce Petra Čermáka. Ruml pro Český rozhlas uvedl, že za vydáváním falešných osvědčení byla touha určité osoby skrýt. Jakákoliv obvinění na svojí osobu považuje za politické útoky především ze strany Václava Klause a Miloše Zemana, které mají za cíl znevěrohodnit jeho osobu i práci na ministerstvu vnitra. Souvisí to podle něj možná už s předvolebním obdobím.

Bývalý šéf federálního ministerstva vnitra Ján Langoš odmítá, že by resort za jeho vedení nesl odpovědnost za vydaná falešná lustrační osvědčení. Langoš pro slovenský deník Národná obroda prohlásil, že archívy se dostaly původně do rukou ještě komunistickému ministru obrany Miroslavu Vackovi.

Podle Jána Langoše odevzdal Vackovi během působení dočasné vlády celou třetí zprávu StB společně s archivem, důstojníky a zabezpečením jeho předchůdce Richard Sacher. Mělo se tak stát ještě před volbami v roce 1990. Langoš pro deník dále tvrdí, že lustrační osvědčení sice vydávalo federální ministerstvo vnitra, ale u každého případu bylo zároveň požádáno o stanovisko ministerstvo obrany. Jak české tak slovenské ministerstvo obrany má podle Langoše celou dokumentaci o bývalé Státní bezpečnosti. Bývalý federální poslanec dnes šéf branněbezpečnostního výboru slovenské sněmovny Vladimír Palko k případu prohlásil, že ho počet falešných osvědčení nepřekvapuje. Mnozí žadatelé často pozměňovali záměrně detaily v osobních údajích a získali tak negativní lustraci.

Kauzu neoprávněně vydaných lustračních osvědčení, které v letech 1991 a 1992 dostalo více než 100 lidí, budou muset ministři vysvětlovat v parlamentu. Poslanci i senátoři, kteří mají na starost bezpečnostní problematiku, se domnívají, že ministr vnitra Stanislav Gross a zřejmě i ministr obrany Jaroslav Tvrdík jim vysvětlí, jak se to mohlo stát a kdo za to nese odpovědnost.

Bývalí estébáci se k tajným materiálům dostat nemohli, tvrdí šéf Národního bezpečnostního úřadu Tomáš Kadlec. Naprosto vyloučil, že by se bývalí spolupracovníci Státní bezpečnosti seznamovali například s utajovanými dokumenty Severoatlantické aliance. NBÚ od roku 1998 prověřil na stupeň důvěrné, tajné a přísně tajné více než 11tisíc lidí. Kadlec uvedl, že jednou z podmínek vstupu České republiky do NATO bylo právě přijetí zákona o ochraně utajovaných skutečností a vznik bezpečnostního úřadu.

Je možné, že na ministerstvu zahraničí mají někteří zaměstnanci falešná lustrační osvědčení. Prohlásila to ředitelka tiskového odboru resortu zahraničí Irena Krasnická. Větší počet lidí s neoprávněnými negativními lustračními osvědčeními ale podle ní ministerstvo nepředpokládá. Náměstek ministra zahraničí Pavel Telička přitom v pondělí odmítl, že by na tomto ministerstvu mohl působit některý bývalý agent StB. Telička tak reagoval na odhalení více než stovky falešných lustračních osvědčení, které vydalo v letech 1991 a 1992 ministerstvo vnitra.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, František Lutonský, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme