Gross připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa ČSSD

Ministr vnitra a místopředseda sociální demokracie Stanislav Gross připustil, že se příští rok na řádném sjezdu strany bude ucházet o křeslo předsedy. Na konferenci středočeské ČSSD tak reagoval na slova jejího šéfa Richarda Dolejše, že Gross by se měl na jaře stát předsedou a sociální demokracie by pak mohla vyhrát parlamentní volby. Premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla reagoval, že je připraven bojovat na sjezdu s kýmkoliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross na jednání vlády | Foto: Michal Krumphanzl

Šéf středočeských sociálních demokratů Richard Dolejš vyzval na krajské konferenci místopředsedu strany Stanislava Grosse, aby se ucházel o křeslo předsedy: "Delegátům jsem sdělil, že se domnívám, že pokud by sociální demokracie do příštích parlamentních voleb šla v čele se Stanislavem Grossem, tak jsem přesvědčen, že volby vyhrajeme."

Premiér a předseda sociálních demokratů Vladimír Špidla reagoval takto. "Na sjezdu jsem připraven obhájit svou politiku, ale pokud usoudíme, že sociální demokracii prospěje jiné aranžnmá, žádný problém. Od toho je sjezd a zaznamenal jsem to jako názor." Nejdříve ale musí předložit bilanci své práce a obhájit ji. "Mne zajímá reforma jako taková, abychom udělali to, co jsme slíbili. Jak budu postupovat na sjezdu, to se rozhodnu až někdy později."

Gross reagoval, že pokud důvěru středočeské krajské organizace dostane, je připraven o funkci šéfa ČSSD bojovat. Dál se ale k výzvě odmítá vyjadřovat. "Já jsem jasně řekl, že si nemyslím, že je teď dobré o tomto tématu debatovat. Žádnou diskuzi už nepovedu, protože od nás lidé po právu očekávají, že budeme řešit problémy státu, jejich problémy, a ne se bavit o tom, kdo bude zaujímat jakou pozici."

Nejsilnější vládní straně klesají dlouhou dobu voličské preference a uvnitř ČSSD se debatuje o tom, jak před parlamentními volbami zlepšit její vyhlídky.

Sociální demokracie vystupuje nejednotně a nerozhodně, kritizoval stranu na dnešní konferenci také Richard Dolejš, který je předsedou středočeské ČSSD, která dnes uspořádala konferenci a volila své kandidáty do krajských a senátních voleb. V tom se shoduje s Grossem. Ten stranu považuje za stranu výraznou, která volební sliby z větší části naplňuje, ale chybí jí jednota. "Pokud jde o tu jednotu, tak tady si myslím, že máme hodně co napravovat, protože my tu demokracii vnímáme jako diskuzi a ne vždycky se to vyplácí. Řada lidí má pocit, že to je nejednota, známka slabosti, že se na nás nemohou spolehnout. S tím musíme skoncovat. Já si myslím, že není čas na to, abychom o problémech debatovali přes média, ale na těch našich setkáních, kde se o tom máme bavit sami mezi sebou."

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme