Gross se omluvil za některé výroky v kauze svého bytu

Premiér Stanislav Gross se dnes omluvil za některé své výroky v aféře, která je spojena s financemi jeho rodinou a s podnikatelkou Libuší Barkovou. "Chci říct, že je řada momentů, kdy si uvědomuji, že jsem udělal chyby," řekl premiér během návštěvy v Tatře Kopřivnice. Připustil, že možná někoho urazil. Jakékoliv překročení zákona ale Gross znovu odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

"Pokud jsem některými svými výroky někoho urazil, tak věřte, že jsem nechtěl a že se samozřejmě takovýmto lidem i omlouvám," uvedl Gross. "Chci k tomu říci ale také to, že jsem ani já, ani moje manželka žádný zákon neporušili," dodal.

Úřadující předseda ČSSD a premiér také potvrdil, že jeho žena Šárka přeruší všechny podnikatelské vztahy a zbaví se i své firmy. "Pokud jde o mojí manželku, tak nebude přerušovat podnikání, ale celou firmu prodá a nebude se podnikatelské činnosti věnovat vůbec v době mého působení v tomto úřadu," řekl Gross.

Podle Grosse řada je ale také řada lidí, kteří o něm a jeho ženě psali domněnky, nikoli fakta. Od těch prý bude vyžadovat alespoň "normální solidní lidskou omluvu". "Například to, co předvedl pan poslanec Beneš při posledních interpelacích v Poslanecké sněmovně, tak to byla snůška lehce prokazatelných lží. Myslím si, že jako chlap by se měl omluvit," podotkl premiér.

Na otázku, zda je v této chvíli reálné jeho odstoupení z funkce předsedy vlády, Gross jednoznačně neodpověděl. Vše prý záleží na verdiktu Ústředního výkonného výboru ČSSD, do jehož rukou svůj premiérský osud vložil. Včera Gross prohlásil, že pokud mu nedají zástupci jeho mateřské strany jasný mandát, rezignuje.

Stejně jako Gross postupoval loni v létě i jeho předchůdce v čele kabinetu a strany Vladimír Špidla. Poté, co sociální demokracie drtivě prohrála volby do Evropského parlamentu, požádal o důvěru ústřední výbor. I když ji dostal, byla tak nevýrazná, že nakonec sám rezignoval. Užší vedení ČSSD Grosse zatím jednoznačně podporovalo.

K omluvě Grosse tento týden vyzvala řada kolegů z ČSSD včetně Bohuslava Sobotky či Zdeňka Škromacha. Nynější premiérova slova přišla jen pár hodin před jednáním grémií koaličních stran na Úřadu vlády. Schůzky, která měla začít v 15:30, se zúčastní za každou stranu čtyři politici. Vládní krizí se bude zabývat o dvě hodiny později také celostátní výbor křesťanských demokratů.

Jak dnes Radiožurnálu řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal, křesťanští demokraté ze svých požadavků rozhodně ustupovat nebudou. "Trváme na tom, co je napsáno v Postní dohodě, a pokud se sociální demokracie a Stanislav Gross budou nadále tvářit, že se nejedná o vůbec žádný problém, tak podle našeho názoru by nejlepším řešením bylo, kdyby došlo k výměně na postu premiéra."

Martin Knitl, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme