Gross se ptá lidoveckých ministrů, zda chtějí změnu premiéra

Rozkol ve vládní koalici se dnes dále prohloubil. Předseda vlády Stanislav Gross vyzval lidovecké ministry, aby mu do zítřka oznámili, zda si skutečně přejí, aby sociální demokraté vyměnili premiéra. Poslanecký klub ČSSD se ještě před tím plně postavil za úřadujícího šéfa strany a odmítl výzvu lidovců, aby místo něho vybrali do čela vlády někoho jiného. Naopak obvinil předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska, že ohrožuje koaliční spolupráci. Podvečerní schůzka s předsedou Unie svobody Pavlem Němcem má podobný výsledek: současná vláda akceschopná je a dokáže plnit své programové prohlášení. V podobném duchu se před zasedáním celostátního výboru KDU-ČSL vyjádřil ministr dopravy Milan Šimonovský. V pátek ve 13 hodin se premiér setká také s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a na čtvrtou odpoledne pak svolal mimořádné zasedání předsednictva ČSSD. Podle nejnovějších informací lidovečtí ministři nepřistoupí na ultimatum, které jim dal premiér Stanislav Gross, a nebudou mu nic osobně slibovat. Respektují však rozhodnutí sociálních demokratů mít Grosse v čele vlády, ve které lidovci zůstanou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Foto: Stanislav Peška

Další dějství probíhá kolem aféry s majetkovými poměry premiéra Stanislava Grosse a jeho ženy Šárky. Poslanecký klub ČSSD se jednoznačně zastal úřadujícího šéfa strany, premiér oznámil termín své separátní schůzky s předsedou US-DEU Pavlem Němcem, i to že navýší hypotéku na byt. A opět čelil interpelacím v dolní komoře parlamentu.

Premiér si navýší hypotéku

Premiér Stanislav Gross oznámil, že dluh strýci uhradí navýšením hypotéky na byt. Reagoval tak na aféru, která vznikla poté, co nedokázal vysvětlit původ části peněz, jimiž byt před lety zaplatil. Zároveň vyzval lidovecké ministry, aby mu do pátku sdělili, zda si skutečně přejí, aby sociální demokraté vyměnili premiéra. "Podle těchto individuálních stanovisek členů vlády za KDU-ČSL rozhodnu o dalších krocích," zdůraznil Gross.

"Destabilizovat politickou situaci, to umí každý! Pokud jde o vládu, je jasné, že musí fungovat jako tým. A není možné, aby ve vládě byli členové, kteří sdílí to stanovisko, které bylo prezentované panem předsedou KDU-ČSL," apeloval Gross.

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek, který se má s Grossem sejít zítra, jeho ultimátum odmítá. Nadále je přesvědčený o tom, že se má uskutečnit společné jednání lídrů vládních stran, na kterém by se hledalo řešení současné koaliční krize. Místopředseda lidovců Jan Kasal zase upozornil, že všichni lidovečtí ministři jsou zároveň ve vedení strany a křesťanští demokraté postupují vůči premiérovi jako jednolitý tým. Kasal dále řekl, že trvá na společném jednání předsednictev koaličních stran.

Premiér Stanislav Gross se večer separátně sešel s prvním ze svých koaličních partnerů, předsedou US-DEU Pavlem Němcem a shodli se na tom, že současná vláda je akceschopná a měla by pokračovat v plnění svého programu. Gross po schůzce vysvětloval, proč vyzval lidovecké ministry, aby mu vyjádřili svou loajalitu. "Je vcelku logické, že předseda vlády se ptá těch členů vlády, kteří zastupují ve vládě tu stranu, jejíž předseda pronesl některá závažná stanoviska, jestli je také sdílí. Vláda musí pracovat jako tým. Jestli někdo z členů tohoto týmu má názor, že by mělo dojít k výměně předsedy vlády, tak nebude-li sdílet toto stanovisko sociální demokracie, tak si nedovedu představit, že tito členové vlády budou členy vlády."

Původně měla být širší schůzka koalice dnes, Gross ji ale zrušil a rozhodl se místo toho s koaličními partnery jednat zvlášť. V pátek ve 13 hodin se premiér setká také s předsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem a na čtvrtou odpoledne pak svolal mimořádné zasedání předsednictva ČSSD. Lidovci včera nepřímo vybídli Lidový dům, aby navrhl místo Stanislava Grosse jiného premiéra. Pokud sama ČSSD navrhne změnu ve funkci premiéra, je KDU-ČSL připravena ke "vstřícným dohodám", aby tato změna neznamenala politickou destabilizaci. Lidovci současně oznámili , co po Grossovi žádají: má věrohodným způsobem uspořádat své finanční závazky tak, aby z osobního problému nemohl být činěn problém politický. Dále chtějí, aby se premiérova manželka vzdala podnikání a koaliční strany měly povinnost zveřejnit své finanční závazky přesahující 30 milionů korun.

Poslanci ČSSD: Stojíme za Grossem; lidovci ohrožují koalici

Přístup předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska se ale sociálně demokratickým poslancům nelíbí. Domnívají se, že takový postoj ohrožuje a dokonce může znemožnit koaliční spolupráci. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus řekl novinářům, že tímto chováním byla vážně narušena věrohodnost KDU-ČSL jako koaličního partnera.

Kraus pak Radiožurnálu potvrdil, že dnešní jednání klubu bylo velmi bouřlivé. Nakonec ale dospělo k názoru, že lidovci by z vlády odcházet neměli: "Já jsem jedním z těch, který je toho názoru, že tato vláda nevyčerpala svůj koaliční potenciál, a že toto řešení vládní sestavy je to nejméně špatné ze všech špatných. Nicméně, kdyby se prokazovalo, že KDU-ČSL není schopná dostát svým koaličním závazkům, pak bychom se museli o této situaci poradit. Ale já si myslím, že zatím tato věc stále ještě není na pořadu dne, řekl pro Radiožurnál Kraus.

Ještě před jednáním poslanců Lidového domu v rozhovoru pro Český rozhlas nevyloučil místopředseda ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach razantní řešení: zatímco pnutí uvnitř koalice nebude mít pro nejsilnější vládní stranu fatální následky, nemusí to stejně platit i pro jejich partnery z KDU-ČSL: "My samozřejmě během dneška ještě budeme jednat o celé záležitosti. A myslím si, že přijdeme s poměrně progresivním řešením - a možná že i pan Kalousek a jeho kolegové se budou divit."

Odpovědi na interpelace ODS opět neuspokojily

Odpoledne se na premiéra v rámci interpelací, které začaly ve 14:30 hodin znovu přichystali poslanci opoziční ODS. "Máme se stále nač ptát," potvrdil jejich předseda Vlastimil Tlustý: "Ty otázky se budou týkat podstaty problému, to znamená v principu souladu rozsahu majetku k příjmům rodiny Grossovy v uplynulém období, ručení za půjčky atd., ale budou dnes už i témata další."

Interpelacím čelil Gross celkem 45 minut. ODS tvrdí, že přesto stále uspokojivě nevysvětlil původ peněz na koupi svého pražského bytu a okolnosti získání úvěru pro podnikání své manželky Šárky. Gross se znovu hájil, že v době, kdy si jeho žena nechala ručit za úvěr podnikatelkou Barkovou, nebyla ještě trestně stíhaná. Dnes ale Státní zastupitelství dostalo ohledně Barkové návrh obžaloby.

Premiér na svých majetkových poměrech nic zvláštního nevidí. V této souvislosti ale uvedl, že zákony o majetkovém přiznání a střetu zájmů by měla prosadit ještě tato vláda.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme