Gross se stal novým premiérem

Úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross se stal novým českým premiérem. Na Pražském hradě ho do vrcholné ústavní funkce jmenoval prezident Václav Klaus. Nástupce Vladimíra Špidly, který odstoupil z čela strany a vlády kvůli sílící kritice uvnitř sociální demokracie, hodlá sestavit ministerský tým založený na staronové koalici s lidovci a unionisty. O konkrétním složení vlády chtějí mít šéfové koalice jasno do konce týdne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross

Stanislav Gross | Foto: Stanislav Peška

Podle mluvčího Hradu Petra Hájka se Klaus rozhodl jmenovat Grosse premiérem po zevrubném dopoledním rozhovoru. Při něm Gross prezidentovi předložil originál podpisů 101 poslanců, kteří podpoří vznik nové vlády.

Prezident věří, že vláda premiéra Grosse nebude udržovací, a tak, jak naše společnost očekává, přinese změny a posun. Zárukou by mělo být podle hlavy státu i mládí premiéra, který je ve svých 34 letech nejmladším v naší historii.

Šéf z Lidového domu převzal jmenovací dekret a složil podle Ústavy slib České republice. Jak Gross řekl po slavnostním aktu, je si vědom své odpovědnosti. "S touto zodpovědností naložím co možná nejlepším způsobem, jak jen budu schopen," prohlásil nově jmenovaný premiér.

Změny podle Grosse nebudou jen kosmetické a nová tříbarevná vláda, která se má se má stejně jako Špidlův kabinet opírat o křehkou většinu 101 hlasů ve dvousetčlenné sněmovně, si podle něho získá důvěru domácí i zahraniční veřejnosti. Hodlá také zlepšit komunikaci s veřejností i s prezidentem.

Klaus podotkl, že si je vědom křehkosti této většiny, tedy že některý z poslanců může nakonec couvnout. Ani podle Grosse není jmenování premiéra automatickým signálem pro to, že vláda dostane důvěru. "Jsem přesvědčen, že to, s čím přijdeme, si důvěru zaslouží, ale záleží samozřejmě na každém poslanci," uvedl ministerský předseda.

S prezidentem již Gross hovořil o konkrétních jménech budoucích ministrů a proti žádnému návrhu prý zatím Klaus nemá zásadní námitky. Gross ale nechtěl říci, koho chce do vládní sestavy přibrat a kterého ze současných ministrů si ponechá. V pořadu stanice Frekvence 1 nicméně řekl, že rozhodně nehodlá vystřídat ministra financí Bohuslava Sobotku.

Večer se Gross sešel s předsedy koaličních stran Miroslavem Kalouskem a Pavlem Němcem. Po dvouhodinovém jednání v hotelu Paříž ale pouze zopakovali, že o obsazení kabinetu chtějí mít jasno do konce tohoto týdne. Podle Grosse prý šéfové stran pouze připravovali agendu na úterní jednání koaliční devítky.

Až prezident jmenuje nové ministry, předstoupí kabinet před dolní komoru s žádostí o důvěru. Už dříve se nástupce Vladimíra Špidly nechal slyšet, že by se tak mělo stát do poloviny srpna.

Z vršovického depa do Kramářovy vily

Stanislav Gross se narodil 30. října 1969 v Praze, jeho otec byl řidičem a matka úřednicí. Má starší sestru Ivanu. Vystudoval dopravní průmyslovku a v roce 1988 nastoupil jako elektromechanik v Lokomotivním depu Praha-Vršovice.

Již koncem roku 1989 se však Gross zapojil do práce obnovené ČSSD. V roce 1990 skončil vojenskou službu a začal se plně se věnovat politické kariéře, nejprve v rámci Mladých sociálních demokratů. Mladý nadšenec mezi postarší stranickou základnou vystoupal rychle vzhůru a v červnu 1992 se stal poslancem.

V roce 1998 se stal místopředsedou dolní komory parlamentu a od dubna 2000 je ministrem vnitra. Rychle stoupal také uvnitř své mateřské strany a v roce 2000 byl zvolen místopředsedou strany. Již v době, kdy byla ČSSD v opozici, tehdejší předseda Miloš Zeman označoval Grosse za "korunního prince strany".

Zeman ale nakonec jako svého nástupce doporučil Špidlu. Gross se spokojil s pozicí druhého muže ve straně, ale letos v únoru prohlásil, že je připraven kandidovat proti Špidlovi na řádném sjezdu ČSSD v březnu příštího roku. Jako statutární místopředseda pak po Špidlově rezignaci převzal vedení ČSSD.

Jedním z Grossových handicapů na cestě mezi politickou elitu bylo jeho nedostatečné vzdělání. Vysokou školu dostal dokonce i jako "stranický úkol" od expředsedy ČSSD Zemana a v roce 1999 se mu podařilo absolvovat Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Letos v březnu navíc získal na Západočeské univerzitě v Plzni titul doktor práv.

Gross je podruhé ženatý, svou současnou manželku Šárku si vzal v roce 1996. Seznámili se v restauraci Poslanecké sněmovny, kde pracovala jako servírka. Mají dvě dcery - šestiletou Denisu a Natálku, které budou dva roky. Manželka Šárka spolupracuje s americkou firmou Amway.

Do funkce premiéra nastupuje Gross jako nejpopulárnější český politik. Podle výzkumu STEM uskutečněného na počátku měsíce července Grosse kladně hodnotilo 56 procent dotázaných. Grossova popularita ale zatím nijak nepomohla ČSSD, která by v červenci při volbách do sněmovny získala 13,6 procenta hlasů, což je stabilní výsledek posledních měsíců.

Helena Šulcová, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme