Gross v čele sociální demokracie zůstává, Škromach zvažuje odchod z vlády

Premiér Stanislav Gross se stal řádným předsedou ČSSD. V tajné volbě porazil svého jediného protikandidáta, ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Stanislav Gross získal necelých 53 procent hlasů, pro Zdeňka Škromacha hlasovalo 37 procent delegátů sjezdu. Škromach nakonec nezískal ani křeslo 1. místopředsedy a o další funkce se ucházet nebude. Zůstává tedy řadovým členem sociální demokracie. Křesťanští demokraté berou volbu svých partnerů ve vládě na vědomí. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska chtějí ale hned po Velikonocích odstartovat jednání o změně koaliční smlouvy, která by ukončila současnou vládní krizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: Igor Zehl

Prvním místopředsedou byl zvolen ministr financí Bohuslav Sobotka. Delegáti sjezdu mu dali přednost před Zdeňkem Škromachem. Sobotka získal 274 hlasů, Škromach 253. Ministr financí zřejmě povýší i ve vládě, protože Gross mu přislíbil křeslo prvního místopředsedy vlády, které nyní zastává Škromach.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach poté, co neuspěl při volbě předsedy ani prvního místopředsedy ČSSD, už nehodlá usilovat o jinou funkci ve vedení. Zůstává řadovým členem sociální demokracie. "Pokud jde o mé další působení v politice a vládě, zvážím během tohoto týdne svou pozici a oznámím ji předsedovi strany a vlády." Těmito slovy většině delegátů vyrazil dech. Například Michal Kraus ho prosil, aby své rozhodnutí ještě zvážil. Přidal se i premiér a předseda strany Stanislav Gross. "Zdeňku, stojím o tebe, abys pokračoval v práci ve vládě. Rozhodně nepřichází v úvahu, abych já dával návrh na to, abys z vlády odešel. Tvoje práce je dobrá, odvedl jsi jí hodně a myslím, že bys v ní měl pokračovat, protože zastupuješ lidi, které sociální demokracie potřebuje."

Názory uvnitř: Cesta k moderní levicové straně i upozornění na těsný výsledek

Gross svým spolustraníkům poděkoval, vyzval stranu k jednotě a řekl, že přijímá osobní odpovědnost za to, jak dopadne ČSSD v příštích volbách. Zdeněk Škromach řekl, že to pro něj není velká prohra. Doufá jen, že tato volba nepoškodí sociální demokracii. Na jeho vztahu ke Grossovi se prý nic nemění. "Já myslím, že spolupráce pokračuje a já pro sociální demokracii udělám maximum, co budu moci." Podobně reagoval Gross. "Já myslím, že jsme lidé zodpovědní a určitě spolu umíme spolupracovat."

Reakce na Grossovo zvolení uvnitř strany jsou různé. Podle šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka je to krok správným směrem "Tady nejde jen o Stanislava Grosse, tady jde podle mne o orientaci sociální demokracie do budoucna, aby to byla moderní levicová strana. Mám dojem, že toto zvolení ve straně je rozhodnutím vykročit tímto směrem."

Sociální demokrat Vladimír Laštůvka varuje, že volba Grosse může znamenat odchod lidovců z koalice. "Neumím si představit, že za dané situace by Miroslav Kalousek mohl ze svých prohlášení couvnout." Gross ale nechce předjímat. "Pro nás to znamená jasné rozhodnutí, že chceme pokračovat v práci, dotáhnout do konce projekt, který jsme založili, sliby, které jsme dali, a bude záležet na KDU ČSL, jak se rozhodne." Stanislav Gross řekl, že chce zůstat premiérem a dovést vládu k řádným volbám v červnu 2006.

Kalousek: Na našich postojích se nic nemění

Křesťanší demokraté berou volbu svých partnerů ve vládě na vědomí. Podle jejich předsedy Miroslava Kalouska chtějí hned po Velikonocích odstartovat jednání o změně koaliční smlouvy, která by ukončila současnou vládní krizi. "Je to suverénní rozhodnutí sociální demokracie. Na našich postojích a stanoviscích se nic nemění. Jsme připraveni k jednání a na základě výsledků těch jednání se rozhodneme co dál." KDU-ČSL chce jednat o dvou variantách - buď pokračování dosavadní koalice, ale bez Grosse, nebo začít jednat o termínu dřívějších voleb. Pokud se koalice ani na jedné variantě neshodne, svolá Kalousek mimořádnou celostátní konferenci, která rozhodne o dalším postupu.

Pro Radiožurnál reagoval také předseda ODS Mirek Topolánek. Jak nám řekl, Grossovo vítězství není dobrou zprávou pro Česko. "Je evidentní, že v sociální demokracii jsou silné dva proudy, což nebude destabilizovat jen tuto stranu, ale i vládní koalici. Netuším, co přijde po zvolení Stanislava Grosse, po jeho setrvání ve funkci předsedy vlády. Lidovci budou muset nějak reagovat."

Komunisty podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika Grossovo vítězství nepřekvapilo. Podle něj to bude mít pro Lidový dům ale fatální následky. "Sociální demokracie tento postup avizovala už dopředu a bohužel se dá říci, že právě pan Kalousek sjednotil sociální demokracii kolem Stanislava Grosse. Dá se očekávat udržení nastoupeného kurzu od levicového programu a další prohloubení volebních porážek sociální demokracie."

Sjezd ČSSD také jasnou většinou přijal usnesení vyzývající premiéra, ministry za ČSSD a poslance, aby zabránili konání předčasných voleb. Delegáti schválili i rezoluci, aby v případě rozpadu současné vládní koalice s lidovci a unionisty ČSSD pokračovala v plnění programového prohlášení ČSSD až do konání řádných voleb.

Rozhodnout musí delegáti ještě o místopředsedech. Místopředsedou pro řízení by rád zůstal Martin Starec. O tři křesla řádných místopředsedů budou usilovat například ministři Buzková, Palas, Paroubek či poslanci Kavan a Orgoníková.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Hana Hikelová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme