Gross: Zahájení voleb nic nebrání

Nedělnímu otevření volebních místností podle ministra vnitra Stanislava Grosse nic nebrání. „Neshledali jsme žádné nedostatky, které by měly bránit tomu, aby volby mohly býti zahájeny,“ řekl dnes Gross novinářům po zasedání Státní volební komise, které předsedá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby se konají v neděli; občané půjdou poprvé volit kandidáty do 13 krajských zastupitelstev a zároveň do třetiny Senátu. Místopředseda Českého statistického úřadu Jan Matějíček odhadl, že konečné výsledky v obojích volbách budou známy sedm až osm hodin po uzavření volebních místností, tedy v pondělí mezi pátou a šestou hodinou.

Rozdávání volebních lístků neprovázely podle člena komise Václava Henycha žádné zásadní problémy. Pouze v Ostravě počítač „nevyjel“ seznam osmnáctiletých voličů, avšak Henych předpokládá, že tento nedostatek bude včas odstraněn. Henych také ujistil, že se členové komise pojedou podívat do opavských volebních místností, kde mají být vyvěšena upozornění o chybě na hlasovacím lístku kandidáta čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU Josefa Jařaba. Na jeho lístku totiž není uvedeno, že kandiduje právě za čtyřkoalici. Stejně tak zkontrolují místnosti na Šumpersku a Jesenicku, kde lidé dostali chybné hlasovací lístky jiného kandidáta čtyřkoalice Adolfa Jílka. U něj je uvedeno, že kandiduje za koalici Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU, nikoli za čtyřkoalici.

Do Senátu kandiduje 160 osobností s průměrným věkem 52 let. V horní komoře by chtělo usednout 26 žen. O křeslo v krajských zastupitelstvech usiluje 7747 kandidátů, z toho 1694 žen.

Státní volební komise zveřejnila telefonní čísla, na nichž budou od zítřka do pondělí pracovníci ministerstva vnitra odpovídat na dotazy občanů týkající se voleb. Lidé mohou volat na čísla 02/21101245 a 02/21101253.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme