Grosse čekají jednání s koalicí i s prezidentem

Dramatický týden čeká vládu premiéra Stanislava Grosse. Už ráno by se koaliční krizí měly zabývat špičky vládních stran, sejdou se totiž na svém pravidelném jednání. Nad osudem vlády visí otazník, protože lidovci naznačovali, že v ní nemusejí setrvat za každou cenu. Vadí jim majetkové kauzy premiéra a nového předsedy ČSSD. Gross se odpoledne vydá na Hrad, aby prezidenta informoval o výsledcích víkendového sjezdu své strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek, Stanislav Gross | Foto: Michal Doležal

"Prezident republiky Václav Klaus se v úterý v 15 hodin na Pražském hradě sejde s nově zvoleným předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Schůzka se koná na žádost Stanislava Grosse, co od ní lze očekávat, o tom teď nebudeme spekulovat," řekl Radiožurnálu mluvčí Hradu Petr Hájek.

Prezident už dříve prohlásil, že očekává, že mu strany vládní koalice dají v co nejkratší době najevo, jaké budou jejich další kroky a jestli většinová vláda v současné podobě nadále trvá. Pokud se politické strany nebudou schopny dohodnout na smysluplném fungování do konce volebního období, měly by se - podle Klause - dohodnout na předčasných volbách.

Sociální demokraté jsou s koaličními partnery připraveni jednat i o zkrácení mandátu Poslanecké sněmovny. V České televizi to řekl nový předseda ČSSD a premiér Stanislav Gross s tím, že pro jeho stranu to ale je až poslední řešení. Gross počítá s tím, že s tímto návrhem přijdou na úterní jednání lidovci.

"Já netvrdím, že o tom budeme jednat my aktivně, ale když nás někdo požádá o jednání, tak ho neodmítneme. To ale neznamená, že se dohodneme. Předpokládám, že kolegové z KDU-ČSL o tom budou chtít hovořit, takže my se tomu vyhýbat nebudeme, ale spíš musejí říct, co chtějí udělat, protože míček je evidentně na jejich straně hřiště," řekl Gross.

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek Radiožurnálu potvrdil, že lidovci jsou připraveni svolat Celostátní konferenci, a ta rozhodne o dalším postupu - pokud se nepodaří dojednat změny v koaliční smlouvě, které by krizi ukončily. "Nebudou-li ta jednání úspěšná, svolám ji neprodleně, protože současný stav není možné prodlužovat donekonečna."

Podle šéfa opoziční ODS Mirka Topolánka by lidovci měli z vlády vystoupit. Dřívější postoje podle něj přímo nutí KDU-ČSL, aby takový krok udělala. "KDU-ČSL signalizovala, že chce změnu na postu premiéra; zašla podle mě tak daleko, že bude velmi složitě z této pozice couvat," uvedl v České televizi Topolánek.

Už dnes chce opoziční ODS začít s přípravou návrhu, na jehož základě by dolní komora hlasovala o nedůvěře koaliční vládě. Sejde se kvůli tomu grémium strany a o nedůvěře vládě bude jednat i poslanecký klub.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme