Grossova vláda zůstává; poslanci jí nevyslovili nedůvěru
Kabinet Stanislava Grosse přežil v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře. Umožnili to komunističtí poslanci, kteří se hlasování zdrželi. Stejně postupovali i tři zákonodárci z US-DEU. Pro vyslovení nedůvěry kabinetu bylo 78 občanských demokratů a lidovců a nezařazený Tomáš Vrbík. Proti návrhu se vyslovilo 76 poslanců - sociální demokraté a většina unionistů. 44 zákonodárců se hlasování zdrželo. Samotnému hlasování předcházela místy velmi emotivní rozprava.
Rozhodnutí komunistických poslanců zdržet se hlasování potvrdil krátce před ním předseda klubu poslanců KSČM Pavel Kováčik. Podle něho by ale měl premiér rezignovat. Vládu Kováčik sice ostře kritizoval, ale podle něho není možné vyvolat dlouhodobou ústavní krizi. Opakoval, že jeho strana trvá na přijetí zákonů o střetu zájmů a majetkových přiznáních.
K vyslovení nedůvěry, která automaticky znamená pád vlády, bylo třeba ve dvousetčlenné sněmovně přinejmenším 101 hlasů. Hlasovalo se veřejně, podle jmen, tak, jak to vyžaduje Jednací řád sněmovny. Potřebný počet hlasů nebyl dosažen. Zdrželi se komunisté a také unionisté Robert Vokáč, Svatopluk Karásek a Táňa Fischerová. Dva poslanci byli pro nemoc ze schůze omluveni.
Po oznámení výsledků hlasování vyčetl předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý komunistům, že podrželi vládu, a Gross se tak stal jejich rukojmím. "My rukojmí nebereme," oponoval šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal vyjádřil přesvědčení, že premiér dostane odvahu a požádá o vyslovení důvěry.
Premiér Gross ještě před hlasováním v rozpravě zdůraznil, že jeho vláda ani přes odchod lidovců nehodlá ustupovat od naplňování svého programu. Projevil také určitou vstřícnost ke KSČM, když řekl, že se neštítí nikoho s poctivým mandátem od voličů. "A ať se mi to líbí, nebo nelíbí, tak poslanci KSČM tento poctivý mandát získali." Gross ale zdůraznil, že má svou hranici a nepřímo naznačil, že po jejím překročení by rezignoval. Přislíbil, že vláda vypracuje návrhy zákonů, které zajistí spravedlivý sociální systém, včetně zákona o střetu zájmů a "rozumnou a sociálně únosnou" úpravu nájmů. O majetkových přiznáních se ale výslovně nezmínil. Více se dočtete ZDE.
Skutečnost, že setrvání kabinetu u moci umožnil postoj KSČM, ale ovlivní personální složení Grossovy vlády. Ministr informatiky Vladimír Mlynář (US-DEU) a šéf Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš (nestraník) už oznámili, že nechtějí s podporou komunistů vládnout. Ministryně školství Petra Buzková chce začátkem příštího týdne mluvit s premiérem a svým stranickým šéfem Stanislavem Grossem, pak oznámí, jak se rozhodla. Ministři průmyslu Milan Urban, kultury Pavel Dostál a vnitra František Bublan členy kabinetu zůstanou, pokud se nezmění programové prohlášení vlády.
Gross už ve čtvrtek oficiálně předal prezidentovi Václavu Klausovi demise tří lidoveckých ministrů. Prezident uvedl, že demise formálně převzal, neznamená to ale, že by je podle ústavy zatím přijal. Gross zároveň potvrdil, že uvolněná místa ve vládě by mohli zaujmout Radko Martínek, Jan Kohout a Pavel Švagr.