Grossové pomohla firma figurující v kauze Český dům

Firma Egidas Heleny Horové, která pomohla manželce premiéra Šárce Grossové se zaplacením pětimilionového úvěru u E-banky, figuruje podle ČTK v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Egidas už zpracovával účetnictví pro společnost Hotel Český dům trestně stíhaného Stanislava Breie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Alexandra Mlejnková

Policie má přitom podle zdroje ČTK podezření, že účetnictví společnosti Hotel Český dům bylo zfalšováno. Horová, ale Radiožurnálu řekla, že jakékoliv falšování odmítá. Neví ani, že by v kauze Český dům byl kdokoliv stíhán za účetnictví.

" Musím se ohradit vůči tomu falšování nějakého účetnictví. To účetnictví spočívalo v tom, že veškeré prvotní podklady byly předávány již částečně zpracované z účetního softwaru komplexu Hotelu Český dům z Moskvy a byly nám voženy letecky k tomu, abychom je my tady dále zpracovávali, což jsem také uvedla policii. Nemám povědomost o tom, že by někdo byl v kauze Hotelu Český dům stíhán za falšování účetnictví. Ani finanční úřad neshledal žádné pochybení. Žádnou výzvu, která by byla doručena k mým rukám, jsem do dnešního dne neobdržela," uvedla Horová.

Odkud pocházejí půjčené peníze pro Šárku Grossovou překvapilo i bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, který podepsal smlouvu na pronájem Českého domu. "Pokud já vím, tak je to firma, která měla na starost finančnictví Českého domu a mám dojem, nevím to jistě, že toto finančnictví je v rámci vyšetřování zpochybňováno. To znamená, že ta firma sama bude zkoumána a vyšetřována. Proto si myslím, že by bylo vhodnější si najít firmu, na které neleží vůbec žádný stín. I když samozřejmě respektuji presumpci neviny," řekl Kavan

Za nevýhodný pronájem Českého domu nesou podle policie zodpovědnost bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba i další dva někdejší zaměstnanci ministerstva: šéf firmy Hotel Český dům Brei a Miroslav Karel.

Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme