Grossové pomohla firma figurující v kauze Český dům

Firma Egidas Heleny Horové, která pomohla manželce premiéra Šárce Grossové se zaplacením pětimilionového úvěru u E-banky, figuruje podle ČTK v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Egidas už zpracovával účetnictví pro společnost Hotel Český dům trestně stíhaného Stanislava Breie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Alexandra Mlejnková

Policie má přitom podle zdroje ČTK podezření, že účetnictví společnosti Hotel Český dům bylo zfalšováno. Horová, ale Radiožurnálu řekla, že jakékoliv falšování odmítá. Neví ani, že by v kauze Český dům byl kdokoliv stíhán za účetnictví.

" Musím se ohradit vůči tomu falšování nějakého účetnictví. To účetnictví spočívalo v tom, že veškeré prvotní podklady byly předávány již částečně zpracované z účetního softwaru komplexu Hotelu Český dům z Moskvy a byly nám voženy letecky k tomu, abychom je my tady dále zpracovávali, což jsem také uvedla policii. Nemám povědomost o tom, že by někdo byl v kauze Hotelu Český dům stíhán za falšování účetnictví. Ani finanční úřad neshledal žádné pochybení. Žádnou výzvu, která by byla doručena k mým rukám, jsem do dnešního dne neobdržela," uvedla Horová.

Odkud pocházejí půjčené peníze pro Šárku Grossovou překvapilo i bývalého ministra zahraničí Jana Kavana, který podepsal smlouvu na pronájem Českého domu. "Pokud já vím, tak je to firma, která měla na starost finančnictví Českého domu a mám dojem, nevím to jistě, že toto finančnictví je v rámci vyšetřování zpochybňováno. To znamená, že ta firma sama bude zkoumána a vyšetřována. Proto si myslím, že by bylo vhodnější si najít firmu, na které neleží vůbec žádný stín. I když samozřejmě respektuji presumpci neviny," řekl Kavan

Za nevýhodný pronájem Českého domu nesou podle policie zodpovědnost bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba i další dva někdejší zaměstnanci ministerstva: šéf firmy Hotel Český dům Brei a Miroslav Karel.

Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme