Grossův Mlýn asi tématem branně bezpečnostního výboru sněmovny

Zvláštním policejním týmem Stanislava Grosse se bude pravděpodobně zabývat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Příští týden se to chystá svým kolegům z výboru navrhnout jeho předseda Jan Vidím z ODS. Znepokojení opozice i rozpaky právníků vyvolala zpráva o tom, že Gross ještě jako ministr vnitra řídil zvláštní policejní tým, který podléhal pouze jemu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Stanislav Zbyněk

Vidím má o týmu Mlýn zatím informace jen z medií. "Informace jsou natolik řekněme zajímavé, že je naprosto nezbytné, aby se jimi zabýval sněmovní výbor, protože, pokud by byla pravda - a já to nevím, že existoval policejní tým přímo podřízený ministru vnitra, pak nepochybně se jedná o kolizi se zákonem a takový tým byl nelegální. Možná, že to tak vůbec nebylo, ale od toho je ministr vnitra, aby nám to vysvětlil," poznamenal Vidím.

Místopředseda výboru, sociální demokrat Miloš Titz si myslí, že existenci týmu bude muset Stanislav Gross vysvětlit i svým stranickým kolegům. On sám by rád věděl, proč tým existoval a čeho dosáhl. Opozice může podle něj vidět věci jinak právě proto, že je opozice: " Nás sedm se nějakým způsobem poradí, možná, že nám bude - nám, jako tak trošku stranicky - stačit vysvětlení premiérovo, proč se rozhodl tenkrát před více než dvěma lety tak, jak se rozhodl. Toto nechci předjímat, na tom se musíme trošku poradit a musíme vědět, o co vlastně jde," řekl Titz Radiožurnálu.

Pětičlenná skupina Mlýn měla pracovat déle než než dva roky v pečlivém utajení a podléhat jen tehdejšímu ministrovi vnitra Grossovi. Ten však popírá, že by vyvíjela činnost exkluzivně pro šéfa resortu. Premiér Gross na tom nevidí nic zvláštního: podle něj je někdy nutné zřídit vyšetřovací skupinu přímo z úrovně ministra. Jak ale uvedli v televizi Nova všichni bývalí i současný ministr vnitra, nikdo z nich žádný podobný tým neměl. Dva exministři dokonce označili tento krok za protizákonný.

O Grossovu skupinu se podle České televize bude zajímat nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.

Milan Kopp, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme