Dvě vyšetřovací verze kauzy Vrbětice? ‚Je jen jedna. Souvisí s útokem GRU,’ vysvětloval Babiš prezidentovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Lánech vysvětloval prezidentovi Miloši Zemanovi, že v případu výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku existuje jednoznačně jen jedna vyšetřovací verze, a to s účastí ruských agentů GRU. Předseda vlády to řekl po schůzce s hlavou státu. Zeman ve svém nedělním projevu mluvil o dvou verzích. Tématem schůzky byla také současná pandemie koronaviru a dodávky vakcín proti této nemoci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) na pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem | Zdroj: Twitter Jiřího Ovčáčka

„Teď je jenom jedna vyšetřovací verze, a to je samozřejmě podle indicií a podle toho, co jsme dostali od policie, útok ruských agentů,“ řekl Babiš. Podle něj prezident v nedělním projevu mluvil i o první verzi, s níž policie pracovala od roku 2014 a podle které za explozí mohla být neodborná manipulace s výbušninami.

Hamáček: Vyšetřování případu Vrbětice pracuje jen s jednou verzí. Povýšení Koudelky dává smysl

Číst článek

O jediné verzi s účastí ruských agentů mluvil v pondělí také vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Babiš řekl, že jeho vyjádření podporuje. Dodal, že prezidentovi případ vysvětloval a hlava státu má na kauzu nějaký názor a má své argumenty. „Jednoznačně se pracuje teď s jednou verzí,“ dodal premiér.

V sobotu 17. dubna Babiš s Hamáčkem oznámili, že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření na zapojení příslušníků ruské vojenské tajné služby GRU do výbuchů ve Vrběticích. Oznámení vyvolalo diplomatickou roztržku mezi Českem a Ruskem.

Česko vypovědělo 18 pracovníků ruského velvyslanectví, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko to odmítá a v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě. České ministerstvo zahraničí pak rozhodlo o srovnání počtu lidí na ambasádách obou zemí.

Babiš zopakoval, že Zeman s kroky vlády souhlasil. „Zkrátka nás pan prezident podpořil z hlediska vyhošťování ruských kvazi diplomatů,“ uvedl premiér.

600 tisíc dávek vakcín

Dalším tématem pondělní schůzky hlavy státu a předsedy vlády byla pandemie koronaviru. Do České republiky má totiž tento týden dorazit zatím rekordní množství dávek vakcín proti nemoci covid-19, konkrétně víc než 600 000 dávek od čtyř výrobců očkovacích látek. Tuto středu se podle premiéra otevře registrace k očkování pro lidi mezi 55 a 59 lety.

Tým Chytré karantény na twitteru večer informoval o tom, že v úterý má dorazit přes 400 000 dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech. „Dodavatel nám potvrdil, že ve čtvrtek přijede do ČR i 149 tisíc vakcín AstraZeneca. Dále přijdou vakcíny od Moderny (48 tisíc) a Johnson&Johnson (12 tisíc),“ uvedl tým.

OČKOVÁNÍ. Zítra dorazí přes 400 tis. vakcín od Pfizer/BioNTech. Dodavatel nám potvrdil, že ve čtvrtek přijede do ČR i 149 tis. vakcín AstraZeneca. Dále přijdou vakcíny od Moderny (48 tis.) a Johnson&Johnson (12 tis.).

19:36 – 26. 04. 2021

26 305

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenberga (za ANO) umožní zvýšené dodávky do několika týdnů podávat zhruba 100 000 dávek denně. Vakcínu v dubnu dostalo v průměru zatím zhruba 42 000 lidí denně, v pracovních dnech po Velikonocích víc než 60 000.

Zejména praktičtí lékaři kritizují, že ještě zbývá asi 350 000 lidí nad 70 let nebo ohrožených chronicky nemocných, kteří na očkování čekají, přestože se otevírají registrace i pro další věkové skupiny.

Za čtyři měsíce očkování bylo v Česku podáno přes 2,822 milionu dávek vakcíny. Zhruba tři čtvrtiny připadají na očkovací látku od firem Pfizer/BioNTech. Plně očkovaných proti onemocnění covid-19 bylo k nedělnímu večeru 945 820 lidí. Vakcína od společnosti Johnson&Johnson vyžaduje pouze jednu dávku, ostatní zatím používané dvě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme