Gruzínské a arménské organizace se v Česku poučí o sociálním podnikání

Zástupci devíti nevládních organizací z Gruzie a Arménie dnes přijeli do České republiky, aby se zde školili, jak rozvíjet sociální podnikání ve svých zemích. Mají v plánu zde navštívit 11 podobně zaměřených organizací v Praze a ve Středních a Jižních Čechách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíček (ilustrační foto)

Vozíček (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Projekt podporuje české ministerstvo zahraničních věcí v rámci programu pro rozvojovou pomoc a realizuje ho České centrum fundraisingu. Jak na Rádiu Česko vysvětlila předsedkyně centra Jana Ledvinová, termín ‘sociální podnikání‘ ještě nemá ustálený význam. Nejčastěji to podle ní znamená, že organizace zaměstnávají různě zdravotně či sociálně handicapované lidi.

„V tom širším pojetí je to rozvoj vlastních příjmů nevládních organizací. Od běžného podnikání se to liší tím, že vytvořený zisk se nepřerozděluje mezi jednotlivce, ale investuje se zpět do projektu,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla předsedkyně českého centra fundraisingu Jana Ledvinová.

I když jsou vnější podmínky pro rozvoj sociálního podnikání v Česku podstatně lepší než v Gruzii a Arménii, ten management malých organizací jak začít s projektem je podle ní podobný. „I s ohledem na aspekt, že řada organizací začínala s podnikáním až po revoluci. Takže zkušenost je docela předatelná,“ uvedla.

Ševci vozíčkáři, řezbářská dílna postižených dětí, pekárna pro uprchlíky

Některé projekty gruzínských a arménských nevládních organizací jsou podle ní pro nás docela kuriózní. „Z Arménie tady máme například skupinu mladých žen, které šijí svatební povlečení, protože tam je svatba velká událost a řada Arménů žijících v cizině se jezdí oddat do vlasti a povlečení si tam kupuje,“ přiblížila Ledvinová.

Jako další příklad uvedla arménské sdružení rodičů postižených dětí, které pracuje s postiženými dětmi z vesnice na hranici s Azerbajdžánem, jenž je těžce poničená válkou. „Zajímavé je, že těch postižených dětí tam mají 75, což je asi 15 procent obyvatel. Snaží se jim pomáhat tím, že vyřezávají různé dřevěné suvenýry doma, protože se nemohou většinou dostat ven. Potom je prodávají ve městech cizincům,“ uvedla.

Dodala, že z Gruzie přijela do Česka skupina ševců-vozíčkářů. „Mají dílnu a šíjí boty na míru přímo v Tbilisi, ale musí se naučit, jak získat odbyt. Máme tady i ženy z uprchlických táborů. Po ruské invazi má totiž Gruzie milion vnitřních uprchlíků. A tyto ženy chtějí pro další uprchlíky otevřít pekárnu,“ řekla Ledvinová.

Martina Mašková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme