Günter Verheugen o pomoci EU

Česká republika dostane finanční pomoc z nově zřízeného fondu k překonávání katastrof Evropské unie. V Praze to ve čtvrtek na setkáních s prezidentem Václavem Havlem i premiérem Vladimírem Špidlou několikrát zopakoval evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Prezidenta Václava Havla Verheugen informoval, že Evropská komise chce do fondu na obnovu záplavami zničených zemí vložit ještě pro letošní rok celkem 500 miliónů eur. Po jednáních se špičkami státu se komisař na vlastní oči přesvědčil, jaké škody voda napáchala v nejhůře postižených pražských čtvrtích - v Karlíně, Holešovicích, Libni a na Malé Straně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Günter Verheugen v Karlíně

Günter Verheugen v Karlíně | Foto: Michal Krumphanzl

Jak dodává naše reportérka Jana Ulbrychová, peníze z fondu EU k překonání katastrof dostane Česká republika ještě letos. Teď z počátku v něm bude 500 milionů eur, V příštím roce by to už mělo být dvakrát tolik. Otázka je jak velký finanční obnos na opravy škod po povodních do Česka přijde. Už teď je ale jisté, že Evropská unie dá České republice jako okamžitou pomoc 58 milionů eur.

"Samozřejmě je na rozhodnutí české vlády jak využije tyto prostředky. Chci vás ujistit, že ze strany Evropské unie nedojde k žádným časovým prodlevám pokud jde o uvolňování těchto pomocí," říká k tomu komisař Verheugen. Vláda teď horečnatě sčítá škody. Musí je stanovit do 20. září. To totiž vyplývá ze zákona o obnově území. Ten říká, že do dvaceti dnů po ukončení nouzového stavu musí vláda zformulovat projekt. A nouzový stav končí 31. srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Verheugen: Pomoc EU

Zřízení fondu schválila Evropská komise včera. Česko tedy zatím ale neví kolik peněz a za jakých podmínek z fondu získá. Verheugen k tomu poznamenal:"Chápu, že už byste chtěli mluvit o tom, jak se budou rozdělovat peníze, ale chtěl bych použít německé přísloví, podle kterého není moudré rozdělovat medvědí srdce, když jste ještě nespatřili medvěda. Úvahy o založení fondu jsou na počátku rozhodovacího procesu - bylo učiněno pouze politické rozhodnutí a teď musíme vyčkat až ho schválí Rada ministrů a Evropský parlament," konstatoval host.

Václav Havel a Günter Verheugen | Foto: Michal Krumphanzl

Komisař ale předpokládá, že celý schvalovací proces půjde hladce. "Všichni pochopili naléhavou potřebu takový fond vytvořit. Navíc ten, kdo by chtěl hlasovat proti vzniku fondu, by se mohl dostat do velkých problémů. Nikdo totiž neví, kdy taková přírodní katastrofa může postihnout jeho zemi a pak by jen těžko vysvětloval svým občanům, proč hlasoval proti vzniku evropského fondu k překonávání katastrof."

Vedle povodňové situace byly tématem rozhovoru prezidenta Havla a komisaře Verheugena i rozšiřování evropské patnáctky a vstup České republiky do EU. "Informoval jsem pana komisaře o ideji visegrádských zemí mít v krátkém sledu za sebou referenda," připomněl Havel.

"Řekl jsem panu prezidentovi, že je důležité, že se strategie nemění. Z České republiky jedu rovnou do Dánska, kde se setkám s ministry zahraničních věcí členských států. Tam bychom měli dohodnout konkrétní harmonogram přístupového procesu do konce roku," řekl novinářům Verheugen.

I při jednání s premiérem Špidlou Verheugen zopakoval, že jízdní řád EU pro rozšíření platí. Česká republika by tak do konce tothoto roku měla ukončit vstupní jednání a podle výsledků referenda se pak v roce 2004 stát i členem Evropské unie.

Při setkání se šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou pak Verheugen vyzval, že by Praha už teď měla začít připravovat velké projekty obnovy země po záplavách, k nimž bude chtít využít peníze ze strukturálních fondů EU v roce 2004. Znovu potvrdil, že právě toto datum má být rokem rozšíření EU.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská, Jana Ulbrychová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme