Ústavní soud odmítl stížnost, kterou podal ‚guru Jára‘. Za znásilnění dostal přes pět let vězení

Ústavní soud odmítl stížnost Jaroslava Dobeše známého jako guru Jára. Zakladateli esoterické školy Poetrie vyměřily české soudy za znásilnění 5,5 roku vězení. Dobeš je stíhán jako uprchlý. Od roku 2015 pobývá v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Dobeš alias guru Jára na Filipínách | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zlínská pobočka krajského soudu uložila Jaroslavu Dobešovi 7,5 roku vězení, Vrchní soud v Olomouci trest zmírnil na 5,5 roku. S Dobešem byla odsouzena také jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková, její trest vrchní soud korigoval z původních 7,5 roku na pět let vězení.

Podle verdiktu oba jako spolupachatelé násilně donutili ženu k souloži. Obžaloba byla původně širší, část rozsudku ale loni zrušil vrchní soud a v září zbývající část kauzy znovu projedná první instance. Dovolání Dobeše i Pláškové odmítl na jaře Nejvyšší soud.

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, se podobné praktiky podle obžaloby děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, šestý případ však bylo prokázané znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal.

Zbylými případy se bude zabývat krajský soud. Řešit bude po odvolání státní zástupkyně další dva případy, kde původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby.

Podle státního zastupitelství Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Státní zástupci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to popírala, tvrdila, že šlo o tantrickou praktiku, a nikoliv o soulož.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme