Případ ‚gurua Járy‘ opět před soudem. Verdikt přezkoumá Ústavní soud

Verdikt nad Jaroslavem Dobešem, známým jako guru Jára, přezkoumá Ústavní soud. Zakladatel esoterické školy Poetrie podal ústavní stížnost, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková, vyplývá z justiční databáze. Oba byli odsouzeni za znásilnění, dostali nepodmíněné tresty. Dobeš i Plášková jsou stíháni jako uprchlí. Od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Dobeš alias guru Jára na Filipínách | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zlínská pobočka krajského soudu uložila Jaroslavu Dobešovi 7,5 roku vězení, Vrchní soud v Olomouci trest zmírnil na 5,5 roku. U Barbory Pláškové vrchní soud korigoval původních 7,5 roku na pět let vězení.

Guru Jára neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu. Platí trest 5,5 roku, který dostal za znásilnění

Číst článek

Podle verdiktu oba jako spolupachatelé násilně donutili ženu k souloži. Obžaloba byla původně širší, část rozsudku ale loni zrušil vrchní soud a v září zbývající část kauzy znovu projedná první instance. Dovolání Dobeše i Pláškové odmítl na jaře Nejvyšší soud.

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával“. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval.

Ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, se podobné praktiky podle obžaloby děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Vrchní soud snížil trest za ‚odháčkovávání‘. Guru Jára dostal 5,5 roku, Plášková pět let

Číst článek

Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, šestý případ však bylo prokázané znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal.

Zbylými případy se bude zabývat krajský soud. Řešit bude po odvolání státní zástupkyně další dva případy, kde původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby.

Podle státního zastupitelství Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož. Státní zástupci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to popírala, tvrdila, že šlo o tantrickou praktiku, a nikoliv o soulož.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme