Pražské gymnázium zatím nemusí obnovit prezenční výuku, Nejvyšší správní soud odložil účinek rozsudku

Pražské gymnázium Na Zatlance zatím nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud (NNS) vyhověl žádosti gymnázia o odložení účinku úterního rozsudku Městského soudu v Praze, dokud nerozhodne o kasační stížnosti. Městský soud gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.

Praha/Brno (Aktualizováno: 14:32 26. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gymnázium na Zatlance

Gymnázium Na Zatlance | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Proti rozsudku podalo gymnázium kasační stížnost, do rozhodnutí o ní tak nyní může výuka pokračovat distančně.

Jako důvod pro pozastavení účinků rozsudku městského soudu shledal NSS veřejný zájem na ochraně zdraví studentů i zaměstnanců školy a jejich rodinných příslušníků.

Má radost, že se po roce vrátí do školy, říkají advokáti studenta gymnázia, který podal správní žalobu

Číst článek

Nejvyšší správní soud o rozhodnutí informoval na svém webu.

NSS přiznal, že pro důkladné zhodnocení rizika nákazy původcem nemoci covid-19 v případě otevření školy nemá dostatek informací, proto dočasné rozhodnutí vydal s využitím takzvaného principu předběžné opatrnosti.

„Tento právní princip je využíván zejména v ochraně životního prostředí. Zjednodušeně řečeno znamená, že nedostatek důkazů o ohrožení nesmí být důvodem pro neposkytnutí ochrany důležitému veřejnému zájmu, je-li tu reálná hrozba závažných následků,“ uvedl předseda senátu NSS Filip Dienstbier, který ve věci rozhodoval.

Na gymnáziu byly tento týden jarní prázdniny, takže se rozhodnutí soudu výuky ještě nedotklo. Stejně jako všechny veřejné střední školy a gymnázia v metropoli, i toto zřizuje pražský magistrát.

„Původní verdikt městského soudu byl sice pravomocný, ale v zásadě se jednalo pouze o prvoinstanční rozhodnutí bez dalšího přezkoumání. Je navíc zajímavé, že Krajský soud v Ostravě podobné žaloby proti distančnímu vyučování na školách tento týden zamítl,“ komentoval rozhodnutí NSS mluvčí města Vít Hofman.

Soudce kauzy Zatlanka: Verdikt se váže pouze k danému gymnáziu, dal by se ale aplikovat i jinde

Číst článek

Městský soud přikázal gymnáziu obnovit denní formu vzdělávání rozsudkem z úterý tohoto týdne. Gymnázium učí distančně od 5. října loňského roku na základě opatření vlády.

Žalobu podal loni v listopadu jeden ze studentů, poukazoval na to, že tento způsob výuky školský zákon nezná a že nemůže nahradit výuku prezenční. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.

Řízení o kasační stížnosti samotné se podle NSS může protáhnout, protože otázkou, zda za uzavření školy na základě mimořádných opatření vlády či ministerstva zdravotnictví lze žalovat samotnou školu, se zřejmě bude zabývat rozšířený senát Nejvyššího správního soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme