Soud zakázal pražskému gymnáziu pokračovat v distanční výuce. Krizové opatření podle něj neplatí

Městský soud v Praze nařídil pražskému Gymnáziu Na Zatlance, aby obnovilo prezenční výuku studentů. Soudci naopak škole zakázali, aby vyučovala na dálku. Krizové opatření vlády podle soudců neplatí, protože je založeno na protiústavním nouzovém stavu, který v hlasování odmítla Poslanecká sněmovna. Správní žalobu na školu podal student prvního ročníku. Rozhodnutí je pravomocné, je možné proti němu podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Dokument Praha (Aktualizováno: 16:29 23. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud tak vyhověl správní žalobě jednoho studenta. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soud vycházel z toho, že Poslanecká sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila souhlas. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ho následně vyhlásila na žádost hejtmanů.

Vláda nezruší zakázku na testy pro školáky, proti které byl Babiš. Oznámil to Hamáček

Číst článek

„Lze shrnout, že pro postup žalovaného (gymnázia), který neposkytuje denní formu vzdělávání, v době vydání tohoto rozsudku neexistuje žádný způsobilý právní podklad,“ uvedl pro ČTK asistent předsedkyně Městského soudu Adam Wenig, který o rozsudku informoval.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové resort nastalou situaci řeší. „Ministerstvo školství není účastníkem řízení, a proto se musíme s rozhodnutím soudu teprve seznámit, a poté bude možné se k celé věci blíže vyjádřit,“ řekla pro iROZHLAS.cz.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) pro Radiožurnál uvedla, že rozhodnutí by mělo nastudovat ministerstvo zdravotnictví a „reagovat rozhodnutím podle zákona o ochraně veřejného zdraví”. 

Jak na rozhodnutí reagovat, zatím neví ani samotná škola. „Paní ředitelka celou situaci momentálně řeší. Nemáme nic, co bychom k tomu mohli říct. Dozvěděli jsme se to díky telefonátům, které nyní vyřizujeme,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Kateřina Musilová ze sekretariátu školy.

„K příkazu se vyjádříme, až dostaneme rozsudek, který projednáme s naším právním zástupcem. Nyní máme jarní prázdniny, otevření školy se nás do konce týdne netýká,“ zveřejnilo následně gymnázium na svém twitterovém účtu.

Vyjádření vedení Gymnázia Na Zatlance k soudnímu příkazu přerušit distanční výuku:

"K příkazu se vyjádříme, až dostaneme rozsudek, který projednáme s naším právním zástupcem. Poté vydáme tiskovou zprávu. Nyní máme jarní prázdniny, otevření školy se nás do konce týdne netýká."

15:55 – 23. 02. 2021

9 42

Je distanční výuka náhrada?

Z rozhodnutí vyvěšeného na úřední desce soudu vyplývá, že senát Milana Taubera vycházel z toho, že Poslanecká sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila na své schůzi 11. února souhlas. Aktuální nouzový stav není podle názoru soudu novým nouzovým stavem, ale faktickým pokračováním předchozího, které vláda vyhlásila proti vůli sněmovny.

Student prvního ročníku gymnázia se žalobou domáhal ochrany před nezákonným zásahem a žádal, aby soud škole přikázal obnovit prezenční výuku tak, jak byla uskutečňována do 2. října 2020. Gymnázium od 5. října loňského roku učí studenty distančně, a to na základě opatření vlády.

Podle rozhodnutí soudu si žák prvního ročníku gymnázia stěžoval na to, že distanční vzdělání není v souladu se zákonem. „Tvrdil, že tento způsob výuky školský zákon nezná a není schopen nahradit výuku prezenční,” píše se v dokumentu. Zároveň namítal, že distanční vzdělání je v rozporu s rámcovým vzdělávacím programem.

dok, ako, sel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme