Soud znovu řeší kauzu H-System. Konkurzní správce žádá po obyvatelích 22 milionů za nájemné

Soud v pondělí odročil jednání v kauze H-System. Spor mezi konkurzním správcem zkrachovalé společnosti Josefem Monsportem a bytovým družstvem Svatopluk se vede o zaplacení nájemného za domy v Horoměřicích. Monsport družstvo žaluje o 22 milionů korun. Soudce navrhoval smírčí řešení, právní zástupkyně správce to ale odmítla. Soud tak v pondělí jednání formálně zahájil, věcí se začne zabývat až v budoucnu. Žalobu Monsport podal zhruba před rokem.

Horoměřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza H-System se týká domů v Horoměřicích | Foto: František Vlček/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Žalovaná strana měla podle zástupkyně žalobce čas, aby navrhla smírčí řešení, případně se s konkurzním správcem setkala. Podle jeho právní zástupkyně nemá BD Svatopluk o jednání zájem. Družstvo naopak tvrdí, že o setkání se zástupci věřitelského výboru žádalo víckrát.

Obyvatelé bytů H-Systemu budou mít nárok na odpočet za dostavbu. Prodávat se začne na jaře

Číst článek

„Soudce se vyslovil, že se spíše přiklání na stranu žalobce. Uložil nám, abychom podložili naše tvrzení ještě dalšími důkazy, a to samozřejmě uděláme,“ řekl po jednání soudu novinářům Martin Junek, předseda bytového družstva Svatopluk. Družstvo by podle něj smírčí jednání preferovalo. „Stojíme o to, abychom se domluvili,“ dodal.

Soud v pondělí začal jednat o zaplacení zhruba milionu za nájemné za pozemky pod řadovými domy. O dalších 21 milionech bude jednat v srpnu.

Předžalobní výzva

Žaloba je rozdělena na dvě části, každou řeší soud samostatně pod jinou spisovou značkou. Pondělní jednání se podle Junka týká pozemků pod řadovými domy a přilehlých zahrad. Samotné řadové domy na pozemcích byly z konkurzu vyňaty. Svatopluk s placením nájemného nesouhlasí, uvádí například, že zahrady, za které chce Monsport nájemné, zdejší obyvatelé nevyužívají.

Monsport žádá nájemné za poslední tři roky před podáním žaloby, tedy za roky 2016 až 2018, nájemné za předešlá léta je promlčené.

Podle Junka zaslal Monsport družstvu předžalobní výzvu, kde požadoval zaplacení 21 milionů za užívání osmi bytových domů, tedy zhruba 60 bytů, a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů.

Kauza H-System

Ústavní soudci loni v říjnu odmítli stížnost družstva Svatopluk na verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož mají někdejší klienti H-Systemu domy v Horoměřicích vyklidit. ÚS uvedl, že současní uživatelé na ně nemají právní nárok. Horoměřičtí s rozhodnutím nesouhlasí.

Nebylo možné vyhovět všem, rozhodl Ústavní soud. Bývalí klienti H-Systemu se musí vystěhovat

Číst článek

Znalci začali v těchto dnech v Horoměřicích u Prahy oceňovat byty v konkurzu. Znalce při prohlídkách zajímá skutečný stav bytů, který zohlední při určování ceny, za kterou je budou moci současní majitelé nebo další zájemci koupit. Znalecký posudek měl být hotový v dubnu, pandemie koronaviru ale jeho zpracování odsunula. Pokud vše půjde hladce, mohly by se první byty začít prodávat letos.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů.

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme