Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport žaluje bytové družstvo Svatopluk. Chce 21 milionů

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21 milionů na nájem za byty v Horoměřicích za poslední tři roky, řekl předseda družstva Martin Junek. Josef Monsport informaci potvrdil, žalobu podle svých slov podal na základě loňského rozhodnutí Nejvyššího soudu.

Horoměřice (u Prahy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kauza jízdenek pro Pražský dopravní podnik, městský soud v Praze, Josef Monsport | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Josef Monsport žádá nájemné pouze za poslední tři roky, nájemné za předešlá léta je již promlčené. Žalobu podal u Okresního soudu pro Prahu-západ v červnu, družstvo se o žalobě dozvědělo z datové schránky ve středu. Družstvo má nyní 30 dní na vyjádření.

Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. Nejvyšší soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.

Některé klienty H-Systemu odškodní stát za soudní průtahy. Musí ale stáhnout žaloby

Číst článek

Termín vystěhování byl původně do 23. srpna. Ústavní soud ale vykonatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.

Podle Martina Junka zaslal Monsport družstvu nejdříve předžalobní výzvu, ve které požadoval zaplacení celkem zhruba 22 milionů korun – 21 milionů za užívání osmi bytových domů, zhruba tedy 60 bytů a necelý milion za užívání stavebních pozemků a zahrad u řadových domů, které již byly z konkurzu vyjmuty. V samotné žalobě ale nakonec požaduje jen 21 milionů.

Není to novinka

„Pro družstvo Svatopluk to jistě nemůže být překvapení, protože my jsme jim posílali již předžalobní upomínku, takže to není novinka,“ řekl Monsport. „Tento krok, který jsme učinili, svým způsobem navazuje a vyplývá z pravomocného rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ dodal Monsport. Soud podle něj uvedl, že pouze správce může nakládat s majetkem zapsaným v konkurzu a mít z něj užitky a případně benefity v podobě nájmu. „Za celou dobu nebyli správci placeny těmi užívajícími osobami žádné poplatky či peníze,“ dodal konkurzní správce.

Pomoc klientům H-Systemu. Středočeský kraj chce družstvu Svatopluk poskytnout milionovou dotaci

Číst článek

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty dostavěli sami, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme