Marvanová: Zeman jako premiér klientům H-Systemu nepomohl, část vytunelovaných peněz skončila u ČSSD

Klienti H-Systemu definitivně prohráli spor s insolvenčním správcem. Nejvyšší soud jim nařídil do 30 dnů vyklidit domy, ve kterých žijí. Podle soudce Zdeňka Krčmáře šlo o nejlepší ze špatných řešení a rozhodnutí uvítal i konkurzní správce Josef Monsport, umožní prý vypořádat věřitele rovným dílem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Marvanová | Foto: Jana Přinosilová

„Rozumím argumentům Nejvyššího soudu, podle práva to tak je. Domnívám se ale, že zákon nelze uplatňovat tak, že vznikají takto velké křivdy. A není správné, aby proti sobě byly stavěny jednotlivé skupiny klientů,“ říká ve vysílání Českého rozhlasu Plus advokátka Hana Marvanová, která v kauze H-System zastupovala část podvedených.

Podle prezidenta Miloše Zemana rozsudek Nejvyššího soudu společně s dalšími rozsudky vyvolává vážné pochybnosti o kvalitě a lidskosti soudního systému.

„Se slovy prezidenta souhlasím, mluvím o tom mnoho let, a nejen na základě případu H-System. Soudy mnohdy uplatňují literu zákona nelidsky v rozporu s principem spravedlnosti a dobrých mravů,“ přitakává Marvanová.

Zeman prý ale měl možnost dávno věc řešit, byl totiž premiérem v době, kdy H-System krachoval, a byl jedním z lidí, na které se poškození obraceli.

Přečtěte si rozsudek, kvůli kterému musí 60 rodin z kauzy H-System opustit své domy

Číst článek

„Nepomohl žádným způsobem a v průběhu trestního řízení se zjistilo proč – protože část vytunelovaných peněz skončila v pokladně Lidového domu. Spojkou mezi Petrem Smetkou a ČSSD a Milošem Zemanem byl Miroslav Šlouf. To je popsáno v rozsudku v kauze H-System,“ tvrdí Marvanová.

Absurdní výsledek

Připomíná, že v H-Systemu přišlo o své úspory na tisíc rodin a nesmí se prý zapomínat ani na ty, kteří neměli možnost své domy dostavět. „Pokud by na úkor jedné skupiny byly uspokojovány jiné a pachatelé, kteří majetek vytunelovali, budou úplně stranou tohoto sporu, to je absurdní výsledek,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké je spravedlivé řešení kauzy H-System? Poslechněte si celý rozhovor

Marvanová upozorňuje na to, že tří ze čtyř aktérů kauzy se týkala amnestie prezidenta Václava Klause, zakladatel firmy Petr Smetka dostal trest 12 let vězení. Většina majetku zajištěného v trestním řízení zmizela, podle soudů ale zákonným způsobem, takže klienti nebyli odškodněni.

Právnička podala sérii žalob proti státu na náhradu nemajetkové újmy kvůli průtahům ve zhruba 20 let trvající kauze.

„Ministerstvo spravedlnosti stojí proti klientům a trvá na tom, že žádný nárok nemají. To je v rozporu se stanovisky Evropského soudu pro lidská práva,“ kritizuje Marvanová, za pravdu jí prý dal i Ústavní soud.

Michael Rozsypal, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme