Některé klienty H-Systemu odškodní stát za soudní průtahy. Musí ale stáhnout žaloby

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) se dohodl na odškodnění za soudní průtahy přibližně s šedesátkou členů sdružení Maják, v němž je část klientů zkrachovalého H-Systemu. Za neúměrně dlouhé trestní řízení dostane každý z nich v průměru 100 000 korun, píše pondělní Právo. Řízení, které skončilo prezidentskou amnestií, trvalo přes 13 let.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kněžínek, ministr spravedlnosti | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ministerstvo spravedlnosti se zaváže zaplatit přibližně šedesáti žalobcům satisfakci za nepřiměřenou délku řízení a žalobci naopak své žaloby vezmou zpět a uplatněný nárok budou pokládat za zcela vypořádaný,“ řekl deníku Právo mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka s tím, že za přiměřené zadostiučinění považuje ministerstvo částku 19 tisíc za rok.

Zeman píše kvůli kauze H-System Ústavnímu soudu. Chtěl by v případu vystupovat jako ‚přítel soudu‘

Číst článek

„Průměrná částka u většiny odškodňovaných nepřesáhne sto tisíc korun,“ dodal resort spravedlnosti.

O odškodnění rozhodl právě ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Advokátka klientů zkrachovalého H-Systemu Hana Marvanová označila toto rozhodnutí za bezprecedentní věc a ministr si za něj podle ní zaslouží uznání. „Klienti jsou za to velmi rádi,“ dodala Marvanová.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů.

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme