Zeman píše kvůli kauze H-System Ústavnímu soudu. Chtěl by v případu vystupovat jako ‚přítel soudu‘

Prezident Miloš Zeman zaslal Ústavnímu soudu stanovisko, ve kterém se zastal stěžovatelů z družstva Svatopluk v kauze H-System. V případu by chtěl vystupovat jako takzvaný amicus curiae, tedy přítel soudu.

Dokument Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prezident Miloš Zeman v dokumentu, který zveřejnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, navrhuje zrušení rozsudku Nejvyššího soudu v kauze H-System. Rozsudkem podle něj bylo zasaženo do základních práv a svobod lidí z družstva Svatopluk. Zeman podobný způsob intervenci v minulosti avizoval.

Ústavní soud: Bývalí klienti H-Systemu se zatím nemusejí stěhovat

Číst článek

Nejvyšší soud v červenci rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nejvyšší soud tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta.

„Jsou tímto de facto zbaveni majetku, který užívali v dobré víře, a to bez jakékoliv kompenzace,“ zhodnotil Zeman situaci ve svém přípisu. Věc je podle něj „výjimečná a zcela zásadní“, a proto vyzval Ústavní soud, aby pomohl dosáhnout spravedlivého rozhodnutí.

Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Termín vystěhování byl do 23. srpna. Družstvo Svatopluk se obrátilo na Ústavní soud, ten vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu do vynesení rozsudku odložil.

Zeman: Rozsudek porušil právní jistotu

Zeman v intervenci uvedl, že rozsudek Nejvyššího soudu porušil princip právní jistoty a předvídatelnosti práva. Vytkl mu také nepřípustný formalismus při výkladu právních norem. Připomněl, že rozsudku o vyklizení nemovitostí předcházelo sedmnáctileté řízení, což je podle něj v nepoměru k třicetidenní lhůtě poskytnuté lidem z Horoměřic k vystěhování.

Prezident vnímá rozsudek jako zcela překvapivé rozhodnutí a jako odepření spravedlnosti členům Svatopluku. Nejvyšší soud vůbec nezkoumal dobrou víru užívat nemovitosti a dostavět je za vynaložení nemalých finančních prostředků, podotkl Zeman v dokumentu.

Zeman a Ústavní soud

Zeman není účastníkem řízení, není tedy jisté, zda a v jaké míře bude soud k jeho vyjádření přihlížet. Do případu chce prezident zasáhnout jako amicus curiae, tedy přítel soudu, což je člověk, který není stranou sporu, ale dobrovolně nabídne soudu informaci o svém právním nebo jiném pohledu na projednávaný případ. Rozhodnutí, zda přijmout takovou informaci či vyjádření, záleží na úvaze soudu.

Poukázal také na to, že lidé, kteří si domy dostavěli, postupovali v souladu s pokyny tehdejšího správce konkurzní podstaty a věřitelského výboru.

Nečinili nic za jejich zády ani bez vědomí konkursního soudu, napsal. Upozornil také, že při zastavení stavebních prací by nemovitostem hrozilo znehodnocení.

Doplnil zároveň, že členové Svatopluku nemohli předvídat, že Nejvyšší soud posoudí věc jinak než předtím prvostupňový i odvolací soud. Tímto postupem Nejvyššího soudu jim byla odepřena možnost, aby ve věci podali řádný opravný prostředek - tedy odvolání.

Zeman uzavřel, že musí být zachován rozumný vztah mezi požadavky obecného zájmu společnosti a požadavkem na ochranu lidských práv. Spravedlivá rovnováha je podle něj narušena vždy, kdy jednotlivec musí nést individuální a nadměrné břemeno.

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková potvrdila, že podatelna přijala blíže neurčený dopis z Hradu. Zatím není součástí spisu, podatelna jej zpracuje až následující pracovní den, tedy v pondělí.

Kauza H-System

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů.

Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Členové bytového družstva Svatopluk tvoří jen část poškozených z kauzy zkrachovalé stavební firmy H-System. Rozestavěné nemovitosti v Horoměřicích si po krachu H-Systemu sami dostavěli.

Odškodnění za H-System? ‚Co by na to řekli lidi v dalších kauzách,‘ píše Babiš

Číst článek

Tehdejší správce konkurzní podstaty H-Systemu Karel Kudláček jim to za určitých podmínek povolil. Jeho nástupce Josef Monsport ale později vyzval obyvatele dostavěných domů, aby nemovitosti vyklidili.

Monsport chce byty prodat a peníze rozdělit mezi všechny poškozené klienty společnosti, kterých je přes tisíc. Členové družstva Svatopluk s ním vedou od roku 2000 soudní spory, aby se vystěhovat nemuseli. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu korun. Pohledávky za H-Systemem jsou podle soudce Nejvyššího soudu Zdeňka Krčmáře přes dvě miliardy korun.

V roce 2015 rozhodl Vrchní soud v Praze, který potvrdil rozsudek nižšího soudu, že lidé své domy opustit nemusí. Konkurzní správce Josef Monsport proto podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který koncem července rozhodl, že je musejí vyklidit. Ústavní soud se ale v srpnu obyvatel předběžně zastal, takže stěhovat se minimálně do rozhodnutí soudu nemusejí.

Majoritní akcionář H-Systemu Petr Smetka si za vytunelování společnosti odpykal 12 let ve vězení. Věřitelům teď dluží tři čtvrtě miliardy korun.

Smetka žádal v průběhu svého věznění o propuštění. Obvodní soud s ním souhlasil, státnímu zástupci se to ale nelíbilo, takže si nakonec musel trest odsedět celý. Tvrdí ale, že se podvodu nedopustil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme