‚Pokusíme se, aby měla šanci na úspěch.‘ Družstvo Svatopluk chce zvrátit vystěhování ústavní stížností

Bytové družstvo Svatopluk podá stížnost k Ústavnímu soudu (ÚS), na jejímž základě může soud odložit vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu (NS) o vyklizení domů v Horoměřicích u Prahy. Ve středu to za družstvo řekl Martin Junek. Stížnost podají v druhé polovině příštího týdne. Zástupci družstva budou také s právníky jednat i o dalších alternativách, jak by šlo odvrátit vystěhování.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:56 25. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milena Drdácká (vpravo), jedna z obyvatelek domů v Horoměřicích, které by měli lidé podle Nejvyššího soudu do měsíce vyklidit. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Družstvo se chystá i na jednání s konkurzním správcem firmy Josefem Monsportem, zprostředkovatelem jednání bude premiér Andrej Babiš (ANO). Strany sporu se na tom dohodly ve středu s Babišem. Členové Svatopluku mohou dostat příspěvek od státu a soukromý podnikatel jim nabízí byty. Možnosti pomoci zjišťuje i Středočeský kraj.

Nejvyšší soud rozhodl o tom, že družstvo Svatopluk sdružující některé bývalé klienty zkrachovalé společnosti H-System musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta.

Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy sami dostavěli, se odstěhovat odmítají. Na jiné bydlení nemají peníze, přiznali. Jde asi o 60 rodin. Podle NS jsou ale nájemní smlouvy mezi družstvem a obyvateli bytů neplatné. Družstvo šlo do rizika, když pro své plány nemělo souhlas konkurzního soudu, uvedl Nejvyšší soud.

Přečtěte si rozsudek, kvůli kterému musí 60 rodin z kauzy H-System opustit své domy

Číst článek

Ve středu po 17.00 Junek uvedl, že se již účastníci večerního jednání právníků s družstvem začali scházet. „Bude se projednávat, jaké by byly další možnosti a co ještě můžeme udělat. Není to úplně jednoduchá věc stížnost k Ústavnímu soudu, pokusíme se, aby byla co nejlepší, aby měla nějakou šanci na úspěch,“ vysvětlil Junek.

Lidé z Horoměřic už v úterý avizovali, že se na ÚS obrátí. Domy vyklidit nechtějí. Dokončili je svépomocí po krachu firmy H-System. Podle Nejvyššího soudu má ale konkurzní správce H-Systemu Monsport právo zpeněžit domy ve prospěch všech věřitelů H-Systemu.

Odložit vykonatelnost rozhodnutí Nejvyššího soudu o vyklizení domů v Horoměřicích u Prahy je v kompetenci ústavních soudců. Jde sice o výjimečné opatření, přesto letos Ústavní soud rozhodl o odkladu nejméně v 16 kauzách různého charakteru. ÚS se zatím nechtěl k možnému postupu vyjadřovat, podle mluvčí soudu žádnou stížnost v souvislosti s vystěhováním lidí z Horoměřic neobdržel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme