Pět dní mě drželi přivázaného k posteli na psychiatrii, stěžuje si údajný ruský hacker Nikulin

Podle zjištění Radiožurnálu údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin, kterého policie zadržela před rokem v Praze, podal stížnost k Ústavnímu soudu. V dokumentu píše, že byl proti své vůli pět dní držen na psychiatrickém oddělení v Bohnicích, kde byl podle lékařských zpráv přikurtovaný k posteli. Jeho advokát si myslí, že policie tak chtěla zřejmě získat čas.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze.

Údajný ruský hacker Jevgenij Nikulin byl zatčen v Praze. | Foto: Policie ČR | Zdroj: Policie

Detektivové zadrželi údajného hackera Nikulina loni v říjnu v jedné pražské restauraci v centru Prahy. Zrovna si vybíral z jídelního lístku. O pár hodin později už ho policie vyslýchala. Netrvalo to ale dlouho, Nikulinovi se po pár minutách udělalo zle a skončil v nemocnici. Tam ale lékaři na nic nepřišli a doporučili ho převézt na psychiatrii v Bohnicích.

Soud: Údajnému hackerovi Nikulinovi hrozí v USA i Rusku 10 let, jeho případ není politický

Číst článek

V léčebně byl nakonec zavřený pět dní. A jak vyplývá z lékařských zpráv, byl celou dobu přikurtovaný k posteli. Lékaři to zdůvodnili tím, že zřejmě prožil akutní stres a mohl by sám sebe poškodit.

„Nebezpečí zejména sobě pro stuporosní stav, kdy pacient nereaguje na vnější podněty, neschopen sebepéče,“ píše se v lékařské zprávě.

To ale rozporuje jeho advokát Martin Sadílek, podle něj byla hospitalizace účelová. A podal proto stížnost k Ústavnímu soudu. Domnívá se, že policie neměla zřejmě pohromadě všechny dokumenty, a tak potřebovala uměle natáhnout lhůtu 48 hodin, po kterou může být člověk zadržen.

„Jak vyplývá z lékařských zpráv, Nikulin byl celou dobu přikurtovaný k posteli. Lékaři to zdůvodnili tím, že zřejmě prožil akutní stres a mohl by sám sebe poškodit.“

„Tato lhůta byla několikanásobně překročena tím, že byl nezákonně hospitalizován, došlo tedy ke zneužití zdravotnického zařízení. Ale i kdyby k té hospitalizaci nedošlo, tak podle našeho názoru byla lhůta překročena - byl sice podán návrh na vzetí do vazby, ale pan Nikulin nebyl k soudu dopraven v těch 48 hodinách,“ argumentuje Sadílek.

Proč lékaři zvolili zrovna tento typ léčby, nemohl ze zákona ředitel Bohnic Martin Hollý komentovat. „Vzhledem k zákonné mlčenlivosti zdravotníků se ke konkrétním pacientům nemohu vyjádřit,“ vysvětluje Hollý.

Policie nechtěla k nařčení z nezákonností nic říkat. „Tuto stížnost obdržel i náš odbor vnitřní kontroly, momentálně se stížností zabýváme a vzhledem k tomu, že spisový materiál je stále ještě otevřený, nebudeme se k celé věci vyjadřovat,“ říká mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Ne hacker, ale automechanik

O vydání Nikulina žádá jak Rusko, tak USA. Spojené státy muže viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné, že ukradl data z profesní sítě LinkedIn - tedy sociální sítě, která pomáhá firmám hledat zaměstnance a lidem práci. Rusko na něj zase vydalo zatykač kvůli krádeži z roku 2009.

„Sám Nikulin odmítá, že je hacker, jeho advokát říká, že se učil automechanikem.“

Sám Nikulin odmítá, že je hacker, jeho advokát říká, že se učil automechanikem. Třeba ruský web Gazeta.ru ale o něm píše něco jiného. Podle něj patří mezi typickou moskevskou zlatou mládež, jezdil drahými auty a celkově dával najevo, že žije v blahohobytu. Žádnou práci ale neměl a nikdy podle ruského serveru oficiálně k žádnému majetku nepřišel.

Pražský vrchní soud bude rozhodovat o Nikulinově stížnosti proti rozhodnutí vydat ho do USA v pátek. Pokud by ji zamítl, může být údajný hacker vydán do USA i do Ruska. Konečné slovo bude mít ministr spravedlnosti.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme