Hackeři napadli informační systém Povodí Vltavy. Přehrady a dodávky vody ohroženy nebyly

Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterý zaútočili hackeři. Napadli systém pro administrativní činnosti - nefungovaly tak maily nebo spisová služba a další interní systémy. Přehrady nebo dodávky vody ohroženy nebyly, sdělil v úterý mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie zasahuje na Povodí Vltavy.

Na informační systém státního podniku Povodí Vltavy v úterý zaútočili hackeři | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Situaci od dnešního dopoledne intenzivně řešíme s vedením státního podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od prostředí informačních systémů podniku,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Povodí Vltavy chystá výběrové řízení na bezpečnostní přeliv na Orlíku za 1,45 miliardy

Číst článek

Generální ředitel podniku Petr Kubala předal informaci také Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. „V tuto chvíli situaci řešíme, nicméně nevím, jak dlouho bude problém trvat,“ uvedl ředitel.

Ministerstvo označuje útok za rozsáhlý, přesto podle něj není ohrožená manipulace na přehradách ani dodávky povrchové vody pro pitné účely nebo jiné odběratele. Tyto systémy mají podle Bílého z bezpečnostních důvodů nezávislé informační systémy.

Kybernetické útoky letos postihly mimo jiné zdravotnická zařízení. Například na konci března šlo o počítačovou síť v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy na Mladoboleslavsku. Počítače tam nefungovaly, péče o pacienty ale nebyla ohrožena. Hackeři letos zasáhli také 13. března Fakultní nemocnici v Brně. Základní provoz nemocnice byl i po počítačovém útoku zachovaný.

Ministr Toman k útoku na Povodí Vltavy: „Situaci od dopoledne řešíme s vedením podniku a IT specialisty. Útokem nebyly dotčeny prvky kritické infrastruktury, jako jsou vodní díla, jejichž systémy jsou právě z bezpečnostních důvodů fyzicky odděleny od informačních systémů podniku.

15:59 – 07. 04. 2020

1 5

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme