Riziko útoku hackerů v Česku je podle kyberúřadu vyšší. Pozor má dát vládní sektor i významné firmy

Česku může hrozit zvýšené riziko kybernetického útoku. V úterý před tím varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Česko v minulých dnech vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády v Praze v reakci na podezření, že do výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle kyberúřadu hrozí zvýšené riziko kybernetických útoků proti Česku (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost dospěl k závěru, že v souvislosti s aktuálním děním může České republice hrozit zvýšené riziko kybernetických útoků,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz mluvčí úřadu Jiří Táborský.

Kybernetickým útokem může být podle něj zasažena jakákoli instituce nebo firma. Nicméně podle kyberúřadu by se měly mít na pozoru především vládní instituce nebo významné firmy v Česku.

Prokremelské weby naskočily na téma Vrbětic velmi bryskně, chtějí vyvolat chaos, říká analytik Vrabel

Číst článek

„Ke zvýšené ostražitosti však vybízíme zejména vládní sektor, významné podniky a obecně správce systémů, jejichž ohrožení by mělo dopad na fungování státu, bezpečí obyvatel nebo by způsobilo velké hospodářské škody,“ vyjmenoval Táborský.

Podle kyberúřadu může dojít například ke špionážním kybernetickým operacím nebo destruktivním útokům v podobě sabotáží průmyslových systémů.

Aby se správci informačních systémů mohli lépe připravit, zpracoval úřad analýzu nejčastějších technik, které aktuálně útočníci využívají, a také nejčastěji zneužívaných zranitelností.

„Tuto analýzu jsme poslali adresně správcům informačních systémů, které spadají pod náš zákon, a jsou tím pádem zásadní pro fungování státu a bezpečí a zdraví jeho obyvatel. Zároveň ji však dáváme volně k dispozici veřejnosti, aby tyto informace pomohly ochránit i systémy, které pod náš dohled nespadají,“ ředitel kyberúřadu Karel Řehka.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme