Hackeři napadli službu volání přes internet. Mezi poškozenými zeměmi je i Česko

Hackeři z Gazy, Západního břehu Jordánu a Egypta útočili podle antivirové firmy Check Point na počítače organizací v Česku a dalších zemích. Prostřednictvím napadení služby volání přes internet (VoIP) vydělali stovky tisíc dolarů. Celkem napadli přes 1200 subjektů v 60 zemích.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Práce na notebooku

VoIP je technologie, která umožňuje hlasové hovory pomocí širokopásmového připojení k internetu (ilustrační foto) | Zdroj: GoodFon.com | CC BY 1.0,©

Útočníci se snaží zneužít zranitelnosti ve VoIP serverech a následně prodávají automaticky generované hovory nebo volají na prémiová, placená, čísla, uvedla firma Check Point. Navíc využívají facebookové skupiny k propagaci svých služeb a sdílení podrobných návodů a šíření útoků.

VoIP je technologie, která umožňuje hlasové hovory pomocí širokopásmového připojení k internetu. Například WhatsApp využívá pro volání právě VoIP technologii. A hackeři se snaží přístup k VoIP serveru napadené organizace zpeněžit.

Americký soud poslal ruského hackera Nikulina na víc než sedm let do vězení

Číst článek

Útočníci nejprve systematicky vyhledávají VoIP systémy, které mohou být zranitelné. Pro útoky na vybrané VoIP systémy využívají různé zranitelnosti, nejde tedy o jeden typ útoku. Přístup k napadeným systémům je následně zpeněžen a hackeři dále prodávají automaticky generované hovory nebo volají na prémiová či placená čísla.

Útočníci navíc prodávají dalším kyberzločincům telefonní čísla, plány hovorů a živý přístup k VoIP službám napadených organizací. V některých případech také odposlouchávali hovory v organizacích.

Hackeři využívají sociální sítě k propagaci útočných metod, sdílení hackerských zdrojů a vzdělávání ostatních útočníků. Na facebooku vytvořili několik soukromých skupin, ve kterých sdílejí technické informace, jak konkrétní útoky provést, včetně podrobných průvodců a výukových programů. Nejaktivnější je skupina „voip__sip__inje3t0r3_seraj“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme