Z hackathonu na dálniční známky stát nic nevyužije. ‚Muselo by se to celé předělat,‘ říká organizátor

Z e-shopu s elektronickými dálničními známkami, který v lednu vyvinula při takzvaném hackathonu skupina 60 dobrovolníků, stát nevyužije nic. Použitelná byla tak malá část, že to nemělo smysl. Uvedl to ve čtvrtek server Seznam Zprávy s odvoláním na vyjádření organizátora hackathonu Tomáše Vondráčka a Jana Paroubka ze státního podniku Cendis, který informační systém k elektronickým dálničním známkám nyní zajišťuje.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Navržené řešení dobrovolníků hackathonu stát nepoužije. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dobrovolníci při dvoudenním hackathonu systém vytvořili jako náhradu za zrušenou zakázku na IT systém ke známkám, jehož dodavatelem a provozovatelem měla být podle rozhodnutí Státního fondu dopravní infrastruktury společnost Asseco Central Europe. Stát měl za systém zaplatit 401 milionů korun.

Zakázka se ale stala terčem kritiky z řad odborníků, opozice a také Babiše. Podle nich byla zakázka předražená a netransparentní. Počátkem března pak dostal zakázku na systém ke známkám za 128 milionů korun Cendis, ministerstvo dopravy tehdy oznámilo, že podnik rovněž převezme roli supervizora mýta za 27 milionů korun.

Premiér Andrej Babiš (ANO) před časem uvedl, že pokud IT systém vyvinutý dobrovolníky bude plně funkční, stát ho využije. Podle serveru lidé z Cendisu hledali několik týdnů s organizátory hackathonu možnosti, jak aspoň část jejich práce využít.

„Oni za ten lednový víkend udělali velké množství práce (...), ale aby to bylo využitelné v informačním systému veřejné správy, to je trošku jiný level. Snažili jsme se tam najít nějaký průsečík, ale opravdu to směřuje k tomu, že se z toho nepoužije nic,“ uvedl Paroubek za Centrum dopravních informačních systémů.

Kontrola účetnictví ministerstva dopravy za rok 2018 ukázala na chyby účetní závěrky za 5,9 miliardy

Číst článek

Totéž Seznamu Zprávy potvrdil i organizátor hackathonu Vondráček. Podle něj Státní fond dopravní infrastruktury mimo jiné trval na některých funkcionalitách, které v jejich řešení nejsou. Zástupci státu nechtěli couvnout ze zvoleného architektonického řešení systému a výsledné podoby pro uživatele. „Ve výsledku by to teď znamenalo poměrně významné úpravy. De facto zahodit většinu věcí a v podstatě to celé předělat,“ dodal Vondráček.

Elektronické dálniční známky by od příštího roku měly nahradit dosavadní papírové kupony. Systém by měl být připraven na začátku letošního prosince. Loni stát na prodeji známek vybral 5,35 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme