Pozor na smrtelně jedovatou mambu zelenou, varuje policie. Utekla v pražských Hlubočepích

Pražští policisté pátrají po smrtelně jedovaté mambě zelené. Had byl naposledy viděn v jednom z pronajatých bytů v Hlubočepích na Praze 5, konkrétně v ulici V Bokách I. Mamba také uštkla třicetiletou ženu, zřejmě majitelku, která je po podání antiséra v umělém spánku.

Praha (Aktualizováno: 18:56 3. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Policisté evakuovali obyvatele domu, kde mamba utekla. A požádali o pomoc specialisty na odchyt jedovatých hadů.

Mamba zelená

Je rychlý, hbitý, útočný a vysoce jedovatý stromový had, žije v západní Africe. Její přirozenou potravou jsou především ptáci a drobní savci včetně hlodavců, kořist loví v korunách stromů i na zemi. Její jed je vysoce toxický, není-li okamžitě zahájena léčba, může pacient umřít na udušení způsobené ochrnutím dýchacího svalstva.

„Přes nezbytná opatření a usilovnou snahu policistů i specialistů se do současné doby nepodařilo nebezpečného hada odchytit,“ informoval mluvčí pražských policistů Jan Rybanský.

Policisté lidem doporučují, aby byli obezřetní vzhledem k tomu, že mamba zelená je smrtelně jedovatý had.

„V případě zjištění výskytu tohoto hada policisté vyzývají k okamžitému kontaktování tísňové linky Policie ČR 158,“ doplnil Rybanský.

„K celé věci nutno dodat, že podle specialistů na odchyt jedovatých hadů z pražské zoologické zahrady je velmi nepravděpodobné, že by tento had s ohledem na nízké venkovní teploty opustil zdi bytu, případně domu,“ podotkl.

Policie už do domu v Hlubočepích rozmístila nástrahy, na které se mambu zelenou pokusí nalákat.

Smrtelně jedovatá mamba zelená | Zdroj: Policie ČR

Policisté zároveň vyšetřují okolnosti, za jakých had utekl. „Policisté v této souvislosti prošetřují i předcházející událost, kdy byla z domu odvezena 30letá žena s podezřením na uštknutí. Ta byla podle prvotních informací zároveň chovatelkou tohoto hada,“ uzavřel mluvčí pražských policistů.

Specialista na plazy: Mamba zelená může v domě přežít týdny. Dokud se nenajde, nemůžeme být v klidu

Číst článek

Podle mluvčí záchranné služby Jany Poštové záchranáři u této ženy zasahovali v pondělí večer. Ženu resuscitovali, zajistili dýchací cesty a převezli ji do motolské nemocnice. Pravděpodobně se mohlo jednat o uštknutí hadem," řekla Poštová ČTK.

Pacientce bylo podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože podáno antisérum.

Nyní je v umělém spánku a čekáme, až antisérum zabere," řekl České televizi. Antisérum by podle něj mělo zabrat buď k večeru nebo v noci. Více bychom měli vědět zítra (ve čtvrtek) ráno," doplnil.

Ve Všeobecné fakultní nemocnici skončil v polovině srpna chovatel, kterého uštkla mamba černá na okraji Dolních Břežan u Prahy. Mamba černá, která je největším jedovatým hadem žijícím v Africe, uštkla také v únoru 2011 chovatele z Bruntálska.

Valenta: Za 30 let jsme v toxinologickém centru řešili na 200 případů uštknutí, všichni přežili

Číst článek

Z okresu Bruntál pochází i chovatel, kterého v září 2012 uštkla prudce jedovatá kobra monoklová. Všichni tři díky antiséru přežili.

Státní veterinární správa uvedla, že chov mamby nebyl schválený. "V Praze aktuálně žádný povolený chov mamby neevidujeme," sdělil Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy. Kvůli tomu, že chov nebyl schválený, podá městská veterinární správa podnět příslušné obci s rozšířenou působností pro porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání, doplnil.

V Česku má nyní 12 chovatelů mamby povolení na 48 těchto hadů. "Je to maximální počet, který mají schválený. Skutečně zjištěný fyzický počet bývá většinou nižší," uvedl Majer. 

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme