Hájek: Klaus měl vždy pravdu. To zní jako vtip, směje se novinářka Šustrová

Po deseti letech se uzavírá další kapitola českých prezidentských dějin. Václav Klaus předává úřad nástupci, který poprvé vyšel z přímé volby. Hrad musel opustit také dosavadní Klausův vicekancléř Petr Hájek. Podle něj šlo Klausovi vždy jen o zájem České republiky. S tím nesouhlasí novinářka Petruška Šustrová, vadí jí hlavně prezidentova novoroční amnestie, která stále čelí vlně kritiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus se zůčastnil schůze vlády | Foto: Filip Jandourek

Česká republika bude mít po deseti letech nového prezidenta. O půlnoci bude na Pražském hradě stažena prezidentská standarta a současný prezident Václav Klaus opustí svou funkci.

„Je to významný den, končí tím jedna epocha. Je to den, kdy cítím jistý smutek z toho, že pan prezident odchází, ale současně bych řekl, že mu to zase rozvazuje ruce být něčím dalším,“ říká dlouholetý vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek.

Sám Hájek z úřadu odešel už o několik dní dříve. Neskrývá, že loučit se s takovým geniem loci, jako je sídlo prezidenta, a s mocí, která se s ním pojí, je obtížné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dlouholetý vicekancléř prezidenta Václava Klause Petr Hájek a novinářka Petruška Šustrová mluvili o konci prezidentského mandátu Václava Klause ve večerních Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Předsedkyně Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, novinářka Petruška Šustrová by naopak z pozice kritičky Václava Klause měla mít důvod k radosti. Oslavy prý ale nechystá.

„Slavit asi nebudu, protože abych řekla pravdu, nezdá se mi, že by ten nástupce byl o něco lepší,“ míní a připomíná zítřejší inauguraci nastupujícího prezidenta Miloše Zemana, který ve Vladislavském sále Pražského hradu složí před poslanci a senátory prezidentský slib.

Šustrová by prý Klausova léta na Hradě hodnotila příznivěji, nebýt oné tečky v podobě amnestie. Odcházející prezident by podle ní daleko rozumněji udělal, kdyby se jí vzdal. Také komentátoři se vesměs shodují, že závěr prezidentského období se Klausovi úplně nepovedl.

„Z mého pohledu pan prezident Klaus udělal celou řad strašných chyb. Člověk jaksi mohl doufat, že to jsou omyly, nedopatření, že to není záměr, ale to zakončení, to vypadá, jako by chtěl ještě zdůraznit všechny ty chyby, které se staly při privatizaci, při nedostatečném stíhání nejrůznějších podvodů,“ soudí Šustrová.

Kontroverzní amnestie

O podobě amnestie se prý Václav Klaus rozhodoval v nejužším kruhu svých tří spolupracovníků. Do této skupiny patřil také Petr Hájek. Ten prý zpětně ale ničeho nelituje. Podle něj Klaus nikoho nestíhal a ani neomilostňoval z nějakých konkrétních činů. Prostě jen udělil amnestii k 20. výročí České republiky. Všechno ostatní Hájek považuje za mediální nadstavbu a útok prezidentových politických nepřátel:

„Amnestie byla velmi uvážená a dlouhodobě připravovaná. Pouze její mediální obraz je katastrofální, protože bylo zapotřebí nalézt na Václava Klause něco, čím by se jeho odchod z Hradu ozdobil do černa. Kdyby to nebylo toto, bylo by to určitě něco jiného. To, co říká paní Šustrová, je samozřejmě běžný mediální nesmysl.“

Být prezidentem pro mě bylo poctou, řekl Klaus ve svém posledním projevu

Číst článek

Současně Hájek odmítá, že by Klaus něco takového činil kvůli zvýšení své popularity. Byl si prý dostatečně vědom toho, že každá amnestie je nepopulární. O přízeň ani popularitu se podle něj Klaus nezajímal. Šlo mu prý jen o zájem této země.

„V jednu chvíli je něco velmi populárního, v jednu chvíli je něco nepopulárního. Pak se přijde na to, že jako vždy měl Klaus samozřejmě pravdu. Přichází se na to obvykle se zpožděním několika let. Myslím, že přesně takhle se přijde i na to, že amnestie byla velmi správná,“ tvrdí.

Hájkova slova o pravdivosti všeho, co Klaus kdy řekl, však podle Šustrové nelze brát vážně. „Vždyť to zní jako vtip,“ směje se. Něco pozitivního prý ale přeci jenom lze na prezidentování Václava Klause nalézt. „Mohl natropit daleko víc škody,“ říká.

Martin Křížek, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme