Muž na akci SPD hajloval, rozhodl soud. Dostal podmínku a pokutu

Závozník Radek Mansfeld na dubnové akci SPD hajloval, rozhodl v pondělí soud. Uložil mu za to půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. Rozhodnutí není pravomocné. Muž jakékoli obvinění odmítá, proti rozsudku se okamžitě odvolal.

Praha (Aktualizováno: 13:01 12. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Není to pravda,“ odmítl obžalobu závozník Radek Mansfeld k obžalobě, která ho vinila z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Tvrdil, že zdviženou pravicí uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci hnutí. „Měl jsem ruku nahoře, ale se dvěma prsty. Uklidňoval jsem ty, kdo byli naproti. Narušovali demonstraci - hvízdali, provokovali. Nechtěl jsem, aby se pobili,“ dodal třiačtyřicetiletý muž.

Muž dostal za hajlování na Václavském náměstí podmínku a pokutu 30 tisíc. Rozsudek není pravomocný

Číst článek

Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Evu Švíglerovou ale nepřesvědčil. „Pan obžalovaný si byl dobře vědom, co to je neonacismus, co to je hajlování, co je to fašistický symbol,“ uvedla.

Mansfeld podle ní hajloval v úmyslu veřejně sympatizovat s neonacismem, což vyplývá mimo jiné z toho, jak byl oblečený a v jakém prostředí skutek spáchal.

Soudkyně také poukázala na mužův facebookový profil, který podle ní prokazuje, že obžalovaný je s problematikou neonacismu „velmi dobře srozuměn“.

‚Projev nacistického Německa‘

Mansfeldův advokát přitom před verdiktem předložil soudkyni čestná prohlášení Mansfeldových spolupracovníků cizí národnosti, kteří se zaručili za to, že muž není neonacistou a rasistou. „Můj klient se chová férově k lidem jiné národnosti,“ poznamenal.

Argumentoval také tím, že Mansfeld při vztyčení ruky držel cigaretu, takže prý o hajlování jít nemohlo. S tím ovšem nesouhlasil předvolaný znalec problematiky extremismu Josef Zouhar.

„Cigareta není podstatná, podstatné je hajlování pěkně v pozoru. Je to klasický projev z období nacistického Německa,“ řekl.

Hajlující muž na Václaváku? ‚Nezasáhnout byla taktika,‘ říká policie. Případ prověřuje

Číst článek

Sám obžalovaný pak odmítl, že by byl neonacistou. „Chceme, aby v naší vlasti byl pořádek a klid. To neznamená, že bych měl něco proti občanům tmavší pleti,“ řekl. Vlastenectví podle něj mimo jiné znamená chovat se uctivě ke státním symbolům. Tvrdí, že odpůrci SPD na akci pískali do zpěvu státní hymny, což mu vadilo.

Tvrzení, že jen uklidňoval situaci, pak  státní zástupkyně Tereza Zelíková odmítla. „Tvrzení obžalovaného je zcela účelové. Mezi oběma skupinami byla policejní barikáda. Policie měla situaci naprosto pod kontrolou, nebylo potřeba jakkoliv zasahovat,“ konstatovala.

Za stěžejní důkaz označila kamerový záznam, který „jasně zachycuje vzpřímený postoj se vztyčenou rukou“. „Je třeba důrazně postihovat projevy založené na intoleranci,“ dodala.

Závozník Radek Mansfeld přichází k jednání u Obvodního pro Prahu 1. | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Na dotaz soudkyně pak Mansfeld popsal, že měl tehdy na sobě maskáče české výroby a zelený výsadkářský baret. „Mně se to líbí, jako třeba vám džíny. Chodím v tom i do práce. To neznamená, že to je nějaká provokace,“ vysvětlil.

K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 dostavil v černých tříčtvrtečních kalhotách, v botách kanadách a v čepici, kterou si sundal až na výzvu soudkyně.

Mansfeld také bez dalších podrobností sdělil, že byl dříve dvakrát trestně stíhaný. A na dotaz, zda užívá alkohol, uvedl, že „jasně, jako normální klasickej Čech“. Připustil, že dvě piva vypil i před pondělním jednáním. A dodal, že pivo popíjel i na demonstraci.

Toto jsou fotky z profilu muže odsousezeného za hajlování na demonstraci "vlastenců" z SPD.
Kromě hajlování a kamarádění s neonacisty nesmí chybět nášivky "agent Kremlu", účast v proruských paramilitárních skupinách a příklon ke zbraním. Prostě jako vždy.

13:11 – 12. 08. 2019

19 153

Hajlování na Václavském náměstí

Incident se stal na demonstraci „proti diktátu Evropské unie“, kterou sněmovní hnutí Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou pořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby.

Záběry muže se zdviženou rukou se objevily krátce po akci na sociálních sítích a jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

Mansfeldovi hrozilo půlroční až tříleté vězení. Původně dostal trestním příkazem půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun, podal ale proti tomu odpor, a jeho případ tak putoval k veřejnému projednání.

Soud nyní předchozí rozhodnutí potvrdil. Soudkyně se ztotožnila s návrhem státní zástupkyně Terezy Zelíkové a uložila stejný trest, který muži dala už původně trestním příkazem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme