Zemřela jedna z poslední válečných veteránek Halbrštátová. Účastnila se bojů u Sokolova i na Dukle

V noci na středu zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války Jarmila Halbrštátová. Bylo jí 96 let. Účastnila se bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na na Dukle. Na twitteru to uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Prezident Miloš Zeman jí loni vyznamenal medailí Za hrdinství.

Praha (Aktualizováno: 13:16 2. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V noci na středu zemřela jedna z posledních veteránek druhé světové války Jarmila Halbrštátová. Bylo jí 96 let | Foto: Petr Topič / Mafra | Zdroj: Profimedia

„V noci na dnešek přišla Česká republika o jednu z posledních veteránek druhé světové války. Ve věku 96 let zemřela plukovnice v.v. Jarmila Halbrštátová, účastnice bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle,“ uvedl ministr.

V noci na dnešek přišla ČR o jednu z posledních veteránek druhé sv. války. Ve věku 96 let zemřela plukovnice v.v. Jarmila Halbrštátová, účastnice bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle. V loňském roce byla prezidentem vyznamenána Medailí za hrdinství. Čest její památce!

10:13 – 02. 12. 2020

9 167

Halbrštátová podle projektu Paměť národa zemřela v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Narodila se v dubnu 1924 na Orlickoústecku. Jako malá odjela do Sovětského svazu.

Od Bati po ‚Pepíčka‘ Zímu. Přečtěte si, koho vyznamenal prezident Miloš Zeman

Číst článek

Protože měla protektorátní pas, byla po napadení SSSR Německem zatčena a internována ve vězení. V červnu 1942 vstoupila v Buzuluku do československých vojenských jednotek.

Absolvovala zdravotnický kurz, později se stala spojařkou. Zúčastnila se bojů o Sokolovo, Kyjev, Bílou Cerkev nebo karpatsko-dukelské operace.

Po válce absolvovala letecký výcvik a do roku 1946 sloužila jako instruktorka výcviku bezmotorového létání. Po demobilizaci pracovala jako účetní a v dělnických profesích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme