Seznam nestačí, bude třeba zajistit biliony korun, říká Hamáček o národním investičním plánu

Sociální demokraté vítají vznik národního investičního plánu, který chce v pondělí prezentovat premiér Andrej Babiš a na jehož vzniku se také podíleli. Trvají ale na tom, aby v zemi zůstalo víc ze zisku velkých zahraničních firem, například formou digitální nebo bankovní daně. Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka ale samotný seznam investic nestačí, protože není jasné, jak se budou financovat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | Zdroj: Profimedia

„Dobrovolný investiční fond, jak navrhuje pan premiér, přinese maximálně pár jednotek miliard, my se ale musíme bavit o bilionech korun,“ uvedl Hamáček.

Národní investiční plán: 20 tisíc projektů za 8 bilionů korun. Největší důraz klade na dopravu

Číst článek

Vláda musí podle něho začít vést diskusi o tom, kde na investice najde peníze. „A proto je podle sociální demokracie potřeba, aby velké zahraniční firmy, které v České republice vytvářejí velké zisky a odvádějí je do zahraničí, část zisku ponechaly v Česku, a mohlo tak být investováno do českých občanů,“ uvedl. První vlaštovkou je podle Hamáčka digitální daň, kterou Česko zavádí, další může být bankovní daň, kterou navrhuje ČSSD. S tou ale premiér Babiš nesouhlasí.

Národní investiční plán je pro příštích 30 let obsahuje více než 20 tisíc investičních projektů v celkové výši asi osm bilionů korun. Sociálnědemokratičtí ministři byli podle Hamáčka odpovědní za přípravu přehledu možných investic jimi spravovaných ministerstev.

Prioritu má doprava

Podle rozhovoru Babiše pro Lidové noviny jsou největšími prioritami doprava, která představuje zhruba tři čtvrtiny investičního plánu, dále zdravotnictví, energetika, klima a kyberbezpečnost. Premiér v rozhovoru podotkl, že plán neřeší zajištění financí, je to databáze investic. Ty pak budou zohledněné v budoucích státních i samosprávních rozpočtech. „Je to taky silný argument pro jednání s Bruselem o sedmiletém finančním rámci od roku 2021 do roku 2027. A bude to taky inspirace pro Národní rozvojový fond,“ řekl Babiš.

Národní rozvojový fond je společný projekt státu a čtyř největších komerčních bank. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Zřízení fondu navrhl premiér místo sektorového zdanění bank, který prosazovala ČSSD. „Příští týden se bude žádat o licenci,“ řekl Babiš deníku. Předpokládá, že banky budou mít zájem o velké investice.

sot, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme