Hamáček: Pokud by se ČSSD rozhodla odejít z vlády, rezignoval bych na post předsedy

Kdyby se sociální demokracie rozhodla odejít z vlády, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček by v čele strany nezůstal. ČSSD, která utrpěla značné ztráty v nedávných komunálních i senátních volbách, má podle něj v kabinetu Andreje Babiše (ANO) zůstat a svou prací v ní zkusit znovu získat voliče.

Praha (Aktualizováno: 16:14 14. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

Diskuse sociálních demokratů v médiích o tom, zda má strana ve vládě s ANO být, jsou podle něj politická sebevražda. Hamáček to v neděli řekl v České televizi.

Ostře se také vymezil vůči některým spolustraníkům, kteří podle něj zpochybňují hlavní principy, jako je proevropské směřování ČSSD. Míní, že takoví lidé by neměli být v sociální demokracii, ale v jiné straně.

ČSSD přijde po debaklu v senátních volbách o 11 milionů ročně, polepší si naopak pokladna ODS

Číst článek

„Pokud někdo zpochybňuje naprosto zásadní principy sociální demokracie, například to, že jsme proevropská strana a měli bychom být v Evropské unii, tak tam (v ČSSD) prostě nemá co dělat,“ řekl.

Jestli se má strana vrátit ke svým voličům, je jim podle něj potřeba říci, že by vystoupení z EU znamenalo ztrátu pracovních míst a ekonomický kolaps.

Hamáček sice nikoho nejmenoval, řekl ale, že „pokud je v Ústeckém kraji největší problém náš vztah s Maďarskem, tak asi žiju v jiné republice“. „Tam jsou problém exekuce, tam je problém bydlení. Tak naši poslanci v Ústeckém kraji se musí věnovat těmto problémům, a ne řešit Maďarsko,“ prohlásil.

Foldynova podpora Orbána

Jediným poslancem ČSSD za Ústecký kraj je místopředseda strany Jaroslav Foldyna, který se v září účastnil demonstrace před maďarským velvyslanectvím na podporu postoje maďarského premiéra Viktora Orbána.

Shromáždění se odehrálo poté, co Evropský parlament schválil doporučení, aby Evropská unie zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot.

Foldyna mírní slova o rezignaci. ‚Zeman mi zkomplikoval situaci, nechci ze sebe udělat úplného idiota.‘

Číst článek

Foldyna řekl, že na neutěšenou sociální situaci v Ústeckém kraji včetně problému exekucí upozorňuje dlouhodobě. „A pokud jsem kritizoval některé věci ve vztahu k Evropské unii, tak nikdy nešlo o naše vystoupení z EU, ale o naše suverénní chování v ní,“ reagoval na Hamáčkova slova. Více nechtěl se stranickým předsedou polemizovat. „Má toho teď moc,“ dodal Foldyna.

Místopředseda ČSSD v reakci na výsledky komunálních voleb prohlásil, že opustí stranické funkce, později řekl, že po reakcích z okolí to ještě zváží. „Jarda Foldyna se rozhodne, jak rozhodne, já mu do toho nebudu mluvit,“ řekl Hamáček. Foldyna se chce definitivně rozhodnout po pondělním jednání krajského výkonného výboru ČSSD. Zatím podle něj platí, že hodlá z nejužšího vedení sociální demokracie odejít.

Propad ČSSD

BIS funguje bezproblémově, Koudelka je špičkový profesionál. Nevidím důvod, proč ho měnit, řekl Hamáček

Číst článek

Hamáček si myslí, že byl vůči některým proudům v ČSSD měkký. „Pokud chceme zachraňovat sociální demokracii, tak ji zachraňujme standardními způsoby a nevytvářejme nějaké alternativní uskupení,“ dodal. Zdůraznil, že ČSSD o svém vstupu do vlády rozhodla ve vnitrostranickém referendu a pokud se rozhodne z té vlády odejít, tak se do jejího čela musí postavit někdo jiný.

ČSSD zaznamenala v letošních komunálních a senátních volbách propad. Oproti roku 2014 ztratila téměř polovinu obecních zastupitelů. V senátních volbách dokázala ze 13 vítězství zopakovat jen jedno, a bude tak mít 13 senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme