Styďte se, vzkázal lidovec Bartošek těm, kteří zamítli sněmovní debatu o Hamáčkově cestě do Moskvy

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 v pátek neprosadily sněmovní debatu o pondělní cestě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Hamáček má v Rusku jednat o vakcíně Sputnik V. Zástupci opozičních stran sdružených v koalici Spolu, ale také Piráti návštěvu zpochybňovali i v souvislosti s napětím na ukrajinsko-ruských hranicích a s plánovanou výstavbou nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Bartošek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

S Hamáčkovou cestou nesouhlasí ani premiér Andrej Babiš (ANO), který v pátek při své cestě v Moravskoslezském kraji řekl, že Hamáčkovi doporučil, aby ji zrušil.

Hamáček odletí do Moskvy jednat o vakcíně Sputnik V. ‚Jedu tam jako první vicepremiér,‘ tvrdí

Číst článek

Předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek poukazoval na to, že dialog mezi Českem a Ruskem zůstal na mrtvém bodě a diplomatické vztahy nefungují. Hamáček by neměl do Moskvy letět, míní. Sněmovna měla podle Bartoška dostat například zdůvodnění cesty, informaci o složení delegace i o nákladech.

Dolní komora podle jeho návrhu měla také Hamáčka vyzvat, aby v Rusku vznesl téma Ukrajiny, ruské anexe Krymu a uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, naopak by vicepremiér neměl jednat o Sputniku V ani o Dukovanech.

Místopředsedkyně frakce ODS Jana Černochová označila Sputnik V za geopolitický nástroj Ruska. Tázala se, proč se vláda nesnaží získat více vakcín, které už certifikovala Evropská léková agentura. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila Hamáčkovu cestu za vážné bezpečnostní ohrožení českých zájmů.

‚Styďte se‘

Opoziční politici zpochybňovali také to, že v delegaci má být bývalý předseda slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle Piráta Jana Lipavského jde o agenta ruského vlivu. „Cesta by měla být odmítnuta,“ řekl.

Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální, řekl Babiš o misi vicepremiéra v Moskvě

Číst článek

Předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik nadnesl, že sněmovna by si mohla vyslechnout informaci o Hamáčkově cestě do Moskvy až potom, co se vrátí.

Bartošek po neúspěšném hlasování obvinil sněmovní většinu z řad ČSSD, ANO, KSČM a SPD mimo jiné z toho, že nechává Českou republiku v pozici lokaje, kterého si Rusko nebude vážit. „Styďte se,“ vzkázal jim.

Předseda komunistů Vojtěch Filip naopak obvinil pravici, že obstruuje schvalování zákonů ve třetím čtení. Vyzval ji, aby přestala s válečnou propagandou.

Nabídku máme

Poslanec ODS Pavel Žáček na tiskové konferenci odpoledne uvedl, že se opoziční strany k cestě snažily na pátek svolat mimořádnou schůzi bezpečnostního výboru. Sehnaly ale pouze sedm podpisů, členů výboru je 18.

Ruský analytik Leonid Ragozin: V Rusku vakcína Sputnik naráží na malou důvěru veřejnosti. Asi tak jako Putin

Číst článek

Hamáček ve středu oznámil, že do Moskvy odletí v pondělí a bude tam jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA).

Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení.

V pátek Babiš řekl, že doporučil Hamáčkovi necestovat do Moskvy, protože na to podle něj není vhodná doba. „Jednak máme nabídku na vakcínu Sputnik, ale zkrátka ta vakcína není schválená a musí ji schválit EMA, takže není to teď téma,“ uvedl Babiš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme