Hamáček označil 'kauzu Peroutka' za ubohou. Zeman čeká výsledky do konce června

Do diskuse kolem pátrání po článku Hitler je gentleman, který prezident Miloš Zeman přisoudil novináři a spisovateli Ferdinandu Peroutkovi, se zapojil i předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Kauzu označil za „do jisté míry ubohou“ a nedůstojnou. Zeman očekává, že hradní mluvčí Jiří Ovčáček představí výsledky svého pátrání po článku do poloviny roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989. Jan Hamáček

Slavnostní shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989. Jan Hamáček | Foto: Filip Jandourek

Šéf dolní komory kritizoval hradní snažení na sociální síti. „Já jsem napsal, že pokládám celou v uvozovkách kauzu Peroutka za nešťastnou a do jisté míry ubohou a nemyslím si, že je to důstojné,“ uvedl Hamáček.

„Pan Peroutka působil ve velmi složité době. Když člověk čte ty texty, vidí, co se mu asi honilo hlavou, koneckonců za své působení potom byl odvlečen do koncentračního tábora,“ řekl Hamáček. „Prostě nevidím důvod, ani žádný velký přínos dalšího pokračování této kauzy “ dodal Hamáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti pokračování 'kauzy Peroutka' se vyslovil předseda PS Jan Hamáček. Pro Český rozhlas reagoval hradní kancléř Vratislav Mynář

Vše odstartoval lednový výrok Miloše Zemana při zahájení mezinárodního fóra Let My People Live.

„Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman. Tentýž novinář po Mnichovské dohodě napsal: Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky,“ uvedl prezident v projevu zveřejněném i na webových stránkách Hradu.

Ovčáček: Zveřejňuji již zveřejněné

Po kritice, že takový Peroutkův článek nebo výrok neexistuje, začal Hrad pátrat v Peroutkových textech. Později začal Jiří Ovčáček zveřejňovat jiné, údajně kontroverzní Peroutkovy články.

Ovčáček v reakci na Hamáčka řekl, že pro kritiku nevidí důvod. „Je to názor pana předsedy sněmovny, já k tomu mohu pouze poznamenat, a s podivem poznamenat, že jsem kritizován za to, že zveřejňuji celé články Ferdinanda Peroutky z let 1938 a 1939 bez jakéhokoli komentáře. Ve své podstatě jsem kritizován za to, že zveřejňuji již zveřejněné,“ poznamenal Ovčáček.

Mluvčího Ovčáčka se zastal hradní kancléř Vratislav Mynář. „Pokud nás někdo kritizuje, respektive pana Ovčáčka za to, že dává celé články na naše hradní stránky, tak na druhou stranu je to i takový krok od nás, aby si společnost udělala celkový obrázek, aby to nebylo jen z jedné strany mince,“ poznamenal k zveřejňování Peroutkových textů.

Navíc podotkl, že hledání sporného článku a výroku dál pokračuje. „Já bych neházel flintu do žita,“ řekl kancléř.

Výsledek svého pátrání by měl hradní mluvčí oznámit zhruba za měsíc, očekává to i prezident republiky, tedy autor výroku, který byl na počátku této kauzy.

„Už veřejně oznámil, že začal rokem 1939 a plynule pokračuje k roku 1931, kdy Peroutka poprvé o Hitlerovi začal psát, takže termín je, jak mně Jiří Ovčáček sám sdělil, konec června tohoto roku,“ uvedl Zeman.

Ovčáček už dříve oznámil, že pokud se článek nalézt nepodaří, Hrad se omluví.

Ferdinand Peroutka | Foto: Český rozhlas

Eliška Malínská, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme