Policie prověřuje zakázku na testy do škol. Zabývají se jí také antimonopolní úřad a resort financí

Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy prověřuje policie. Serveru Seznam Zprávy to bez bližších podrobností potvrdil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Tendrem na dodávku 3,6 milionu testů, který vyhrála společnost Tardigrad International Consulting, se kromě policie zabývá také antimonopolní úřad. O vysvětlení okolností zakázky vnitro žádá i ministerstvo financí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zakázku ministerstva vnitra na nákup antigenních testů pro školy (na snímku) prověřuje policie | Zdroj: ministerstvo vnitra

Policie začala případ prověřovat na základě trestního oznámení, které bylo podáno na Vrchní státní zastupitelství v Praze, uvádí Seznam Zprávy. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar se touto věcí zabývá. Více informací však poskytovat nebudeme,“ sdělil serveru Ibehej.

Ve firmách by se mohly využít rychlotesty pro školy, řekl Hamáček. Žádost přišla od Havlíčka

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ujistil, že jeho resort je připravený s vyšetřovateli spolupracovat. „Ministerstvo vnitra je připraveno poskytnout veškerou potřebnou součinnost,“ napsal Hamáček.

„Jsem přesvědčen, že ministerstvo vnitra postupovalo striktně podle zákona. A jsme připraveni si rozhodnutí kdykoli obhájit,“ uvedl Hamáček po jednání Ústředního krizového štábu.

Česko podle něj získalo stejné testy jako v Rakousku a za stejnou cenu. „Jak byla zakázka uzavřena, tak je také plněna,“ tvrdil. „Kdybychom zakázku zrušili, tak tu žádné testy nebyly a státní správa by teď neměla čím testovat,“ vysvětlil Hamáček.

Nesplněné podmínky soutěže

Ministerstvo vnitra vyhlásilo vítěze tendru na dodání 3,6 milionu antigenních testů do škol. Firmě Tardigrad International Consulting má stát za jejich dodání zaplatit dohromady čtvrt miliardy korun. První zásilka více než milionu testů od čínské firmy Lepu do Česka dorazila koncem února.

Do Česka dorazil milion testů pro školáky. Použijí se, až se žáci budou vracet do lavic

Číst článek

Výběr společnosti Tardigrad vyvolal spor uvnitř vládní koalice. Web SeznamZprávy uvedl, že firma Tardigrad podle zadávací dokumentace nesplnila podmínky soutěže. Tendru se podle něj účastnila i společnost Chironax, která nejenže garantovala požadovanou dodávku testů v termínu podle výzvy ministerstva vnitra, ale nabídla i lepší cenu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) následně oznámil, že bude chtít tendr vysvětlit, a později dodal, že bude požadovat jeho zrušení. Zakázkou se pak 22. února zabývala vláda, která ji ale nezrušila.

Vnitro koncem února zopakovalo, že firmu Tardigrad International Consulting komise vyhodnotila jako nejvhodnější ze seznamu ministerstva zdravotnictví. Podle ministerstva společnost splnila formální podmínky výběru a schopnost dodat včas požadované množství testů.

Vysvětlení chtějí i finance

Hamáček už dříve uvedl, že Chironax byl vyřazen kvůli varování Bezpečnostní informační služby, podle které je společnost napojena na stíhané lidi.

Žáci budou ve školách používat čínské testy. Do Česka by podle Hamáčka měly dorazit 28. února

Číst článek

Zakázkou na dodávku antigenních testů pro školy se kromě policie zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a to na základě podnětu firmy, která nebyla vnitrem oslovena s nabídkou účasti v tendru. Správní řízení ale zatím antimonopolní úřad nezahájil.

O tendr se zajímá také ministerstvo financí vedené Alenou Schillerovou (za ANO). „Ministerstvo vnitra bylo osloveno ministerstvem financí prostřednictvím dopisu za účelem vysvětlení a doložení všech relevantních podkladů při výběru dodavatele na antigenní testy, včetně dokumentace prokazující rozsah a způsob provedení řídicí kontroly před uzavřením smlouvy,“ sdělil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Podle něj je součástí dopisu také požadavek na vysvětlení, jakým způsobem a v jakém rozsahu byla společnost Tardigrad prověřována.

ČTK, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme