Na kauze Babiše mladšího pracuje speciální tým i soudní znalec, řekl náměstek policejního prezidenta

Na kauze zavlečení Andreje Babiše mladšího na Krym pracuje podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška tým, který má při vyšetřování maximální podporu. Na úterní společné tiskové konferenci s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) se Vondrášek postavil za práci policie.

Video Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamáček na začátku konference upozornil, že nemůže mluvit o všech detailech kauz okolo premiéra Andreje Babiše, protože jde o stále prošetřované případy. Policie podle jeho slov má absolutní podporu.

Opozice vyzvala Zemana, aby po případném pádu vlády nejmenoval opět Babiše premiérem

Číst článek

„Mou prioritou je, aby policisté nezávisle a bez obav z nějakých tlaků kauzu vyšetřovali,“ řekl ministr vnitra k případu Čapího hnízda.

Pokud jde o druhou kauzu, tedy údajný únos premiérova syna na Krym, Hamáček předpokládá, že byli na policii předvoláni všichni aktéři, tedy novináři i premiér.

Do vyšetřovacího týmu byl podle Jana Hamáčka přibrán soudní znalec k získání posudku zdravotního stavu Babiše mladšího, musí ale komunikovat se Švýcarskem, kde premiérův syn pobývá.

Klíčový posudek

Podle Hamáčka je klíčové, aby byl posouzen zdravotní stav Babiše mladšího, ministr nevyloučil, že ho provede švýcarská strana. Ministr vnitra o tom chce mluvit s předsedou vlády. Podle vyjádření Vondráška policie nemůže Babiše mladšího jako oznamovatele ve věci zavlečení na Krym nutit ke spolupráci.

Babiš vysvětloval okolnosti kauzy svého syna. ,Cestu do Ruska doporučila lékařka Protopopová,‘ řekl

Číst článek

Policie se ohradila proti informacím, že v komunikaci se Švýcarskem selhala. Podle Vondráška je v kontaktu se zahraničními partnery od listopadu minulého roku, a to nejen se Švýcary. „Ale není možné, aby se policisté sami o sobě vydali do Švýcarska a prováděli nějaké úkony,“ dodal.

Kam dál dotazy policie směřovaly, odmítl upřesnit. Zdůraznil také, že je třeba rozlišovat vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo, ve které jsou oba Babišové obviněni, a údajného únosu Babiše mladšího na Krym.

„Od Čapího hnízda chci velice důrazně oddělit kauzu podezření z trestného činu zavlečení. Tady jsme v jiném procesním stadiu prověřování. V této kauze je pan Babiš mladší oznamovatelem, kterého se od počátku snažíme všemi způsoby zkontaktovat a získat maximum informací,“ řekl Vondrášek.

Pod drobnohledem

Dodal, že nemá důvod nedůvěřovat policistům ani státním zástupcům, kteří na kauzách okolo premiéra Babiše pracují. „Chci, abyste si uvědomili, že policie i státní zastupitelství v tuto chvíli pracuje pod obrovským drobnohledem médií a veřejnosti. Vůbec si nedokážu představit, že by se našel jediný policista, který by v jedné z těchto kauz nepostupoval tak, jak mu ukládá trestní řád,“ zakončil Vondrášek.

O kauze Čapí hnízdo se začalo znovu intenzivně mluvit poté, co Seznam Zprávy zveřejnil reportáž s Andrejem Babišem mladším, který je jedním z obviněných. Syn premiéra v tajně pořízené nahrávce tvrdí, že byl unesen na Krym. Podle něj ho tam odvezl manžel jeho psychiatričky Petr Protopopov a tvrdí, že za vším je jeho otec.

cen, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme