Sociální demokracie doplácí na vládu s ANO, řekl Hamáček na online sjezdu Zelených

Strana zelených je pro ČSSD nejbližším partnerem, vyplývá z vnitrostranické ankety. Na sobotním online sjezdu Zelených to řekl vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. Strany jednají o spolupráci v podzimních sněmovních volbách. Hamáček očekává, že mnoho otázek bude směřovat k vládnímu angažmá s hnutím ANO. Uvedl, že rozhodnutí vstoupit do vlády nebylo jednoduché a bylo evidentní, že strana kvůli tomu zaplatí velkou cenu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Případná cesta bude ještě trnitá, ale jsem přesvědčen, že stojí za to. Pokud společnou řeč najdeme a spojíme síly, tak přispějeme svou sdílenou silou k pozitivní změně,“ řekl Hamáček.

Hamáček chce, aby ministři ČSSD podpořili dřívější odklon od uhlí. ‚Mělo by to být už v roce 2033,‘ řekl

Číst článek

V kontextu spolupráce podle něj není největším nepřítelem program a věří, že ani personální či finanční záležitosti, nýbrž čas. Apeloval na to, aby jednání neztroskotala na času a případném pozdním rozhodnutím o spolupráci.

Připomněl, že ČSSD též promýšlí kooperaci na širší platformě, a to s odboráři nebo nezávislými osobnostmi.

Zelení také uvažovali o účasti na kandidátkách koalice Pirátů a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Přes několikaměsíční vyjednávání se ale spolupráce neuskuteční, koaliční rada Pirátů a STAN to odmítla.

Odvrácení se od ANO

Hamáček očekává, že mnoho otázek Zelených bude směřovat k vládnímu angažmá ČSSD s hnutím ANO. Uvedl, že rozhodnutí vstoupit do vlády nebylo vůbec jednoduché a bylo evidentní, že sociální demokracie zaplatí velkou cenu. I tak to podle něj ČSSD vyhodnotila jako nejméně poškozující ze všech cest, které byly po minulých sněmovních volbách před Českou republikou.

Předvolební koalice hnutí ANO s ČSSD se nerýsuje. Babiš i Hamáček spojení odmítají

Číst článek

Hnutí ANO se podle Hamáčka stále více posouvá na pravou část politické mapy, stvrdilo to i schválením daňového balíčku.

„Pokud Česká republika bude směřovat k vládě ANO a ODS, tak budu v našem potenciálním společném projektu navrhovat, abychom se veřejně zavázali, že taková vláda nevznikne za žádných okolností s naší podporou,“ dodal Hamáček.

‚Červené čáry‘

„Skutečnou hrozbou je ale pokračování populisticko-bolševické koalice Andreje Babiše. Tu drží ČSSD, která porušila snad všechny sliby a ‚červené čáry‘, které kdy voličům dala,“ reagoval na twitteru předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Mezi "reálnými" hrozbami zapomněl J. Hamáček jmenovat útok mimozemšťanů a vzpouru koček domácích. ;-) Skutečnou hrozbou je ale pokračování populisticko-bolševické koalice A. Babiše. Tu drží ČSSD, která porušila snad všechny sliby a "červené čáry", které kdy voličům dala.

11:04 – 30. 01. 2021

40 724

„Už toho ČSSD moc nezbylo: jejich předseda J. Hamáček si namlouvá Stranu zelených a varuje před údajnou vládou ANO a ODS. Tak se toho socani bojí, že se už více než sedm let ‚obětují‘ a s A. Babišem raději vládnou oni,“ poznamenal na sociální síti také první místopředseda a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Za jeden z důležitých aspektů Hamáček považuje ochranu demokracie a parlamentarismu. ČSSD podle něj stálo na vládní úrovni hodně sil, aby po celé volební období byla role Parlamentu brána vážně a aktivně. Zdůraznil, že od sociálních demokratů nikdy nikdo neslyšel, že je Parlament žvanírna nebo že zdržuje od práce. Jako o žvanírně o sněmovně hovořil premiér Andrej Babiš (ANO).

V projevu Hamáček zavzpomínal na filozofa a ekologa Erazima Koháka, který loni v únoru zemřel. Podle vicepremiéra tento někdejší člen sociální demokracie propojoval ideály humanismu a ekologie.

Strana zelených má ve volebních modelech podporu zhruba mezi jedním a dvěma procenty. Ve sněmovních volbách v říjnu 2017 získali Zelení 1,46 procenta hlasů, nedosáhli tak ani na státní příspěvek. Spolupředsedy Magdalenu Davis a Michaela Berga si Zelení do čela strany zvolili loni v lednu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme