Tým vyšetřovatelů výbuchu v Hamru doplní další specialisté. Na zdravotní prohlídku musí 140 lidí

Vyšetřovací tým hasičů doplní další specialisté. Společně vyšetří okolnosti výbuchu v provozovně likvidace nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře. Po zásahu měli problémy i záchranáři či policisté, na mimořádné zdravotní prohlídky musí jít asi 140 lidí. O doplnění vyšetřovacího týmu o odborníky na zásahy rozhodl generální ředitel hasičů Drahoslav Ryba. Informoval o tom v pondělí mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch ve výrobním areálu v severočeském Hamru na Jezeře | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas Liberec

„Jedná se o běžný postup v případě komplikovanějších zásahů, případně zásahů, při kterých dojde ke zranění členů zasahujících složek integrovaného záchranného systému,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Smyslem takového postupu je podle něj získat nové zkušenosti pro další zásahy obdobného druhu. „A případně zajištění takových opatření, která by napříště pomohla lépe předcházet možným zraněním,“ dodal.

140 preventivních prohlídek

Na následky zranění při neštěstí z 19. listopadu zemřel jeden pracovník firmy, dalších sedm utrpělo zranění a 140 lidí musí jít na vyšetření. S uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích, řekl již dříve ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta.

Liberečtí záchranáři čekají na vozy kontaminované při výbuchu v Hamru. Musí projít testy

Číst článek

Obtíže mají pracovníci záchranné služby, kteří v Hamru zasahovali. U poloviny z nich přetrvávají respirační a kožní obtíže a jeden je v pracovní neschopnosti. „Nic se na tom zatím nezměnilo,“ upřesnil v pondělí krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Preventivní prohlídky nařízené hygieniky podle něj absolvuje 23 zaměstnanců záchranné služby. Dochází na ně i 28 policistů. „Zhruba třetina měla zdravotní potíže. Měli kašel nebo podrážděnou sliznici,“ řekla mluvčí policie Ivana Baláková. U zasahujících hasičů se zatím potíže neobjevily.

Výbuch v Hamru

Neštěstí zasáhlo provozovnu Purumu. Při nečekané chemické reakci v podniku bylo osm pracovníků zraněno, jeden z nich později zemřel v nemocnici. Na základě měření, která tam prováděli hasiči, ale také armáda při dekontaminaci zdravotnické techniky, byla zjištěna kyselina sírová, chlorovodík, sirovodík a pak zřejmě ještě další látky jako dimethylsulfid. Valenta již dříve všechno z toho označil za látky, které mají akutní dráždivý, žíravý účinek.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí Purum od roku 2002. Jde o úpravnu, která využívá metody chemické neutralizace odpadů a vápenocementové stabilizace. K možné příčině havárie 19. listopadu se firma nebude vyjadřovat.

Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila. Okolnosti neštěstí prověřuje také Státní úřad inspekce práce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme