Liberečtí záchranáři čekají na vozy kontaminované při výbuchu v Hamru. Musí projít testy
Ani týden po výbuchu v Hamru na Jezeře nemá Záchranná služba Libereckého kraje k dispozici šest vozů, které na místě zasahovaly a které byly kontaminovány chemickými látkami. Mluvčí Michael Georgiev ve středu serveru iROZHLAS.cz řekl, že sanitky ještě musí projít testy, aby se potvrdilo, že byly armádou řádně dekontaminovány.
„Čeká se na jejich vyhodnocení. Musí být kompletně provedené testy, že jsou řádně dekontaminované a že nebudou zdraví škodlivé. Pak budou vráceny do provozu,“ řekl Georgiev s tím, že sanitní vozy nyní už ale nemá armáda. „Jsou odstavené a budou se připravovat do provozu.“
Výbuch v Hamru na Jezeře má první oběť. Zemřel popálený muž hospitalizovaný v Liberci
Číst článek
Přitom podle vyjádření mluvčího libereckých chemiků Pavla Tichého z minulé středy se měly dekontaminované vozy vrátit do služby už před týdnem.
Při zásahu v Hamru minulé úterý chemikálie zasáhly i deset záchranářů, kteří museli na pozorování do nemocnice. Ještě v úterý byli ale všichni propuštěni.
Podle Georgieva nikdo z nich nebyl v pracovní neschopnosti. „Byli stále ve službě. Neměli jít hned druhý den do zaměstnání, jelikož pracujeme ve dvanáctihodinových směnách. Samozřejmě nejsou v žádném ohrožení života,“ dodal pro server iROZHLAS.cz Georgiev s tím, že další podrobnosti o jejich zdravotním stavu nebude sdělovat.
Preventivní prohlídky
Krajská hygienická služba Libereckého kraje v úterý informovala, že všichni hasiči, zdravotníci, policisté i lidé, kteří se o zasažené starali v nemocnici, musí podstoupit preventivní prohlídky u svých podnikových lékařů. Podle televize Nova, která na rozhodnutí upozornila jako první, jde celkem o 65 lidí.
Ze zdravotníků se stali pacienti. Úterní výbuch na Českolipsku byl pro záchranáře výjimečný
Číst článek
Prohlídka podle hygieniků musí proběhnout „v rozsahu základní vyšetření, vyšetření pro sirovodík a sulfidy, vyšetření ledvinných, jaterních a plicních funkcí“, další vyšetření pak mají lékaři navrhnout podle potřeby.
Hygienici podle jejich mluvčí Zuzany Balašové zjistili v ovzduší výskyt sirovodíku, kyseliny sírové, chloru a dimetylsulfidu. „S ohledem na účinky těchto látek byla první prohlídka nařízena bezodkladně po doručení rozhodnutí a další za 10 dnů po mimořádné události,“ dodala Balašová.
Pochybení hasičů a záchranářů?
K výbuchu v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku došlo v úterý 19. listopadu. Přímo při výbuchu bylo zraněno osm lidí, z toho dva těžce. Jeden na následky zranění po dvou dnech v liberecké nemocnici zemřel.
Sanitky zasažené škodlivinami v Hamru čistí armádní chemici. V provozu by měly být ve čtvrtek
Číst článek
Policie zatím neví, co výbuch způsobilo. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila.
„Standardně provádíme úkony trestního řízení, vyslýcháme lidi, co byli už propuštění z nemocnice – to jsou ti zaměstnanci -, shromažďujeme dokumenty o pohybu surovin, které byly přijímané do firmy, přepravní doklady a budeme všechno zkoumat a vyhodnocovat. Pak budeme čekat na výsledky laboratorního zkoumání chemikálií, které jsme na místě zajistili a teď se nacházejí na našem odborném pracovišti,“ popsala serveru iROZHLAS.cz mluvčí policie Ivana Baláková.
Zatím podle Balákové není vyloučené, že bude policie vyšetřovat i postup hasičů a záchranářů při zásahu. „Teprve ve chvíli, kdy budeme mít jasno v tom, jaké látky tam byly, tak můžeme v té souvislosti posuzovat, jestli při zásahu složek Integrovaného záchranného systému byly dodrženy všechny bezpečnostní předpisy,“ dodala.