Odvolání televizní radní Lipovské poslanci neřešili. Rozhodly hlasy ANO, KSČM a SPD

O odvolání radní České televize Hany Lipovské poslanci ve čtvrtek nakonec rozhodovat nebudou. Pro zařazení tohoto bodu na program sněmovny hlasovalo jen 40 ze 112 přítomných poslanců, zapotřebí jich bylo o 17 víc. Návrh nepodpořili především zákonodárci ANO, KSČM a SPD. Odvolat Lipovskou z rady doporučil minulý týden sněmovní volební výbor, a to kvůli jejímu politickému angažmá a údajné ztrátě nezávislosti.

Praha (Aktualizováno: 13:14 16. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Lipovská | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Při hlasování se zdržela většina poslanců ANO a KSČM. Poslanci SPD hlasovali proti, stejně jako nezařazení poslanci Marian Bojko a Lubomír Volný. Návrh naopak podpořil zbytek opozice, vládní ČSSD a jako jediný z ANO Patrik Nacher.

Podívejte se, jak hlasovali jednotliví poslanci

Číst článek

„Evidentně vznikla nová koalice ANO, SPD a KSČM. Je to pro mě velké osobní zklamání,“ reagoval podle iDNES.cz na výsledek šéf poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

Představitelé poslaneckých klubů se přitom v úterý domluvili, že tento bod na program zařadí, uvedl server Deníku N. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle serveru řekl, že šlo o chybu a sám prý tento bod v pátek navrhne k projednání.

Také koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce v pátek navrhnout zařazení tohoto bodu. Potvrdila to poslankyně z klubu TOP 09 Olga Sommerová (LES).

Probíhající schůze sněmovny je zatím poslední před říjnovými volbami. Někteří poslanci nevylučují, že skončí již v pátek a v dalším týdnu už pokračovat nebude.

Z 200 poslanců bylo při tomto hlasování přítomno 112. Schůzi ve čtvrtek dopoledne totiž ovlivnily písemné interpelace. Z celého jednacího dne či jeho části se omluvilo šest desítek poslanců a jedenáct členů vlády včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda vlády na písemné interpelace dlouhodobě nechodí, několikrát je označil za nesmysl.

Odvolejte, doporučil výbor

Volební výbor doporučil plénu sněmovny odvolat Lipovskou hlasy všech osmi přítomných členů. Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Lipovská s trestním oznámením na Dvořáka neuspěla. Státní zastupitelství se jím zabývat nebude

Číst článek

„Členka rady paní Lipovská od počátku působení v Radě České televize zastává a ve veřejném prostoru aktivně propaguje vyhraněný politický a názorový směr a nedávno oznámila, že kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny,“ řekla tehdy Sommerová, která její odvolání navrhovala.

Domnívá se proto, že Lipovská tak naplnila zmíněný paragraf zákona o České televizi a ztratila svoji nezávislost.

Uskupení Volný blok, za který Lipovská kandiduje do sněmovny, však Lipovskou hájí. Podle něj právní předpisy neporušuje. Lídr Volného bloku a nezařazený poslanec Lubomír Volný v pondělí řekl, že pokus o její odvolání má za cíl zbavit televizní radu kritika generálního ředitele České televize Petra Dvořáka.

Volný ve čtvrtek navrhoval, aby poslanci zařadili na program návrh na odvolání celé Rady České televize. S tímto návrhem však neuspěl.

Lipovská již dříve podala na Dvořáka trestní oznámení kvůli pohledávce televize za firmou Médea Jaromíra Soukupa. Neobsahovalo ale nic, co by nasvědčovalo spáchání trestného činu, uvedlo státní zastupitelství, které ho bez dalších opatření založilo. Lipovská také byla podle státního zastupitelství „poučena o možné trestní odpovědnosti za křivé obvinění“.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme