Rada České televize chce posudek, zda je ředitel Dvořák kvůli firmě Gopas ve střetu zájmů

Rada České televize chce zadat právní posudek, zda byl generální ředitel Petr Dvořák ve střetu zájmů a jak má rada postupovat v těchto konfliktech. Radní budou zpracovatele posudku vybírat ze tří subjektů, které jim do týdne navrhne vedení rady. Radní o tom rozhodli na středečním zasedání.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:59 19. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel České televize Petr Dvořák

Ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

Radní by měli autora posudku vybírat e-mailovým hlasováním do příštího pátku. Vybranému subjektu zadá zakázku vedení České televize.

Ředitel České televize podal trestní oznámení na radní Lipovskou. ‚Její vystoupení jsou podjatá,‘ řekl

Číst článek

Posudek má vyhodnotit, zda ředitel televize Petr Dvořák při souběhu výkonu funkcí v ČT a spoluvlastnictvím a členstvím v orgánech počítačové školy Gopas porušil zákon o ČT nebo jiné zákony a kodex a statut ČT.

Dále má osvětlit, zda může mít příjmy od firmy, která s ČT obchoduje, a jestli by neměl podávat majetkové přiznání podle zákona o střetu zájmů.

Posudek by měl také určit, jestli se Rada ČT řídí jenom zákonem o ČT nebo i dalšími právními normami, například zákonem o střetu zájmů.

Střet zájmů údajně plyne z Dvořákova spoluvlastnictví počítačové školy Gopas a rada se zabývala i jeho angažmá ve správní radě výstavní síně Leica Gallery. Obchodní vztahy Gopasu a ČT prověřovala dozorčí komise rady, která zároveň měla zjistit, zda se ČT ve zpravodajství nevěnovala Leica Gallery častěji než jiným galeriím. V obou případech nezjistila žádné nedostatky. Střet zájmů neprověřovala.

Prošetření obchodních vztahů s Gopasem uložila komisi Rada ČT poté, co radní Hana Lipovská označila Dvořákovo vlastnictví čtvrtiny v Gopasu za střet zájmů. Už dříve o možném střetu zájmů rada jednala v souvislosti s Dvořákovým angažmá v neziskové organizaci Leica Gallery. Šlo by o porušení zákona o ČT a kodexu televize, což může být důvod k odvolání generálního ředitele.

‚Zanedbatelný objem služeb.‘ Komise Dvořákův střet zájmů kvůli firmě Gopas nepotvrdila

Číst článek

Gopas podle zjištění komise vyfakturoval ČT za posledních deset let 1,232 milionu korun, tedy zhruba 123 tisíc korun ročně. Roční částky kolísaly v rozpětí od 15 tisíc do 320 tisíc korun. Po roce 2016 nepřekročily 50 tisíc korun bez DPH.

Dvořák již dříve tvrzení, že je ve střetu zájmů, popřel. Žádné smlouvy Gopasu s ČT sám nepodepisoval a ani o nich nevěděl. Na tom, že vlastní od 90. let podíl v Gopasu, podle svých slov nevidí nic nezákonného ani nemorálního.

Ředitel ČT se podle něj ze zákona nesmí pouze podílet na podnikání v médiích, ale vlastnictví podílů ve firmách z jiné oblasti zákon neomezuje. Obsáhlejší vysvětlení visí na webu České televize.

Dvořák ve středu radě oznámil, že podal na Lipovskou trestní oznámení. Chce tak bránit dobré jméno ČT a svou pověst. Lipovská jej podle něj mimo jiné obvinila z toho, že ji ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme