Radní Lipovská podala trestní oznámení na vedení České televize a společnosti Médea

Radní České televize (ČT) Hana Lipovská podala trestní oznámení na některé členy vrcholného vedení České televize, dozorčí komise její rady a společnosti Médea. Řekla to ve středu v závěru jednání Rady ČT. Čeho se obvinění týkají ani na koho jsou konkrétně mířena, nesdělila. Uvedla jen, že oznámení podala kvůli podezření z několika trestných činů včetně podvodu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Lipovská

Hana Lipovská | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Lipovská je dlouhodobě ve sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, který na ni na jaře také podal trestní oznámení. Další členové rady nedávno podali trestní oznámení na předsedu rady Pavla Matochu.

Ředitel České televize podal trestní oznámení na radní Lipovskou. ‚Její vystoupení jsou podjatá,‘ řekl

Číst článek

„Na základě právního rozboru jsem podala trestní oznámení pro podezření z několika trestných činů včetně trestného činu podvodu. Mezi oznamovanými osobami jsou mimo jiné také představitelé vrcholného managementu akciové společnosti Médea, vrcholného managementu České televize a někteří členové dozorčí komise rady,“ uvedla Lipovská.

Upozornila, že nejde o tzv. happeningové oznámení, ale že jde o výsledek situace, kdy už byly vyčerpány všechny ostatní právní možnosti.

Nejde o první trestní oznámení z poslední doby v souvislosti s činností Lipovské v Radě ČT. Na ni samotnou podal v květnu trestní oznámení šéf televize Dvořák. Uvedl, že tak chce bránit dobré jméno ČT a svou pověst.

Lipovská jej podle jeho vyjádření mimo jiné obvinila, že ji ohrožuje na životě. Lipovská to odmítla. Trestní oznámení je podle ní způsob, jak moci nahlížet do cizího trestního spisu.

Sněmovna se nebude zabývat odvoláním Lipovské z Rady České televize. Bartoškův návrh neprošel

Číst článek

Členkou Rady ČT je Hana Lipovská od loňského května. Počátkem letošního dubna obvinila ředitele ČT Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení.

Střet zájmů, za který by mu hrozilo odvolání z funkce, Dvořák odmítl. Žádné nedostatky v obchodních vztazích ČT se školicí firmou Gopas následně nezjistila dozorčí komise Rady ČT.

V této souvislosti podali další trestní oznámení radní Zdeněk Šarapatka a René Kühn na předsedu rady Pavla Matochu kvůli výběru právní kanceláře, která má posoudit možný střet zájmů generálního ředitele.

Matocha je podle nich podezřelý ze zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, z porušení povinností při správě cizího majetku a podvodu.

Lipovskou do rady nominovala Česká biskupská konference (ČBK). Její předseda Jan Graubner minulý týden Lipovskou vyzval k rezignaci, protože podle něj její činnost v radě vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. Za Lipovskou se naopak postavil kardinál Dominik Duka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme