Soud rehabilitoval po 72 letech Viktora Podolského, syna slavné prvorepublikové módní návrhářky

Pražský soud ve čtvrtek rehabilitoval syna módní návrhářky Hany Podolské Viktora v případu z roku 1948. Sovětská okupační správa ho tehdy vrátila z Rakouska do Československa, kde strávil zhruba 3,5 měsíce ve vazbě. Viktora Podolského soud už dřív rehabilitoval také v případu z roku 1952, kdy byl obviněn z velezrady a odsouzen na 15 let vězení. Oznámil to advokát Lubomír Müller.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obvodní soud pro Prahu 2.

Obvodní soud pro Prahu 2. | Zdroj: Creative Commons 3.0 Unported

O rehabilitaci Viktora Podolského v případu z roku 1948 letos na jaře požádala jeho dcera Hanna Podolska, která žije v Paříži. Její návrh ve čtvrtek u Obvodního soudu pro Prahu 2 podpořil i státní zástupce.

Soud si podle Müllera opatřil všechny potřebné podklady z archivů a potvrdil, že zákon o soudní rehabilitaci se na případ vztahuje. Usnesení soudu má k dispozici ČTK.

Givenchy byl bůh elegance. Dnešní móda je o provokaci a extravaganci, soudí odborník

Číst článek

Podolský utekl z Československa v dubnu 1948, krátce po komunistickém převratu. O čtyři měsíce později však byl zatčen ve Vídni v sovětské okupační zóně a vrácen do Československa. Soud ho pro podezření ze zločinu přípravy úkladů poslal do vazby, kde zůstal od 7. srpna do 22. listopadu 1948.

Z vazby s dostal na základě doporučení Kanceláře prezidenta republiky. Podle Müllera mohla v této věci intervenovat manželka komunistického prezidenta Marta Gottwaldová, která byla zákaznicí Hany Podolské, doklady o tom však nejsou k dispozici.

Slavný módní salon

Za odsouzení za velezradu z 50. let byl Viktor Podolský rehabilitován už v roce 1996. Rozhodnutí ale podle Müllera nabylo právní moci až letos 6. března.

Versace před 40 lety představil první módní kolekci. Jeho tvorbu si zamilovala Madonna i princezna Diana

Číst článek

Módní návrhářka Hana Podolská vybudovala v předválečném Československu jeden z nejslavnějších pražských módních salonů. Jejími zákaznicemi byla Marie Baťová, herečky Olga Scheinpflugová, Lída Baarová nebo Adina Mandlová či manželka pozdějšího prezidenta Hana Benešová.

Po převratu v roce 1948 komunisté její ateliér znárodnili, Podolská v něm ale dále pracovala. Podolská, které se přezdívalo „česká Coco Chanelová“, zemřela v 91 letech v únoru 1972.

Ze dvou synů Hany Podolské starší Miloš zemřel v mládí na otravu krve, Viktor zemřel v roce 1994. Jeho mladší dcera Hanna, která o otcovu rehabilitaci požádala, je dnes jediným žijícím potomkem své babičky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme